Adwent – Oczekiwanie na Narodzenie Zbawiciela

Adwent (łac. Adventus – przyjście)

Słowo Adwent pochodzi od słowa łacińskiego "adwentus" co oznacza nadejście, przyjście, zbliżanie się.

Adwent to początek roku kościelnego. Jest to okres obejmujący cztery kolejne niedziele przed świętem Narodzenia Pańskiego.

Współczesny Adwent ma podwójne znaczenie.

• – Ma przygotować wiernych na uroczystości Bożego Narodzenia
  • – Ma skłonić ich do refleksji o ponownym przyjściu Syna Bożego na ziemię.

Dlatego Adwent nie ma wymiaru pokutnego, ale jest czasem radosnego oczekiwania na rzeczywiste przyjście Chrystusa, które uobecnia się w liturgii. Opuszczając w tym okresie Gloria oczekujemy na nowe zabrzmienie hymnu anielskiego śpiewanego podczas nocy narodzenia Jezusa. To czas szczególny, czas w którym człowiek uświadamia sobie wielką miłość Boga. To czas kiedy oczekujemy na najważniejsze zdarzenie w historii człowieka – Boże Narodzenie. Adwent kreuje dwie postacie: pierwsza to Izajasz. Urodził się około roku 770 przed Chrystusem. Należał do elity narodu żydowskiego, działał przez 40 lat w Jerozolimie, zwany "księciem proroków", według apokryfów miał zginąć śmiercią męczeńską za panowania Manassesa. Właśnie Izajaszowi przypisuje się jedno z najstarszych proroctw mówiących o narodzinach Jezusa " Oto Panna pocznie i porodzi Syna, i nazwie Go imieniem Emmanuel" (Iz 7,14). Te słowa są często czytane podczas Liturgii w czasie Adwentu. I druga postać adwentowa to Jan Chrzciciel. Był On ostatnim Prorokiem Starego Testamentu, żył na przełomie wieków. Głosił także nadejście Chrystusa: "Przygotujcie drogę Panu, dla niego prostujcie ścieżki" (Mt 3,3).

W czasie adwentu odprawiane są Msze Św. zwane Roratami (łac. rorate coeli desuper – spuście rosę niebiosa).

Symbole adwentowe

• – świeca z niebieską wstążką zwana roratką, owa roratka symbolizuje NMP
  • – wieniec z czterema świecami – każda świeca zapalana jest w jedną niedziele adwentu,
  •    można powiedzieć tak "odlicza" się czas pozostały do Bożego Narodzenia.
  • – lampion – wydobywające się z niego światło oświeca nam drogę do Betlejem.

Czas Adwentu niech będzie dla nas czasem większej modlitwy, zadumy,

czasem w którym uczynimy jakieś postanowienie adwentowe,

czasem który przybliży każdego z nas do Chrystusa.

Czas adwentu jest czasem radosnego oczekiwania

na Narodzenie Zbawiciela !!!