Parafia Trójcy Świętej w Koniecpolu

  Parafia Trójcy Świętej w Koniecpolu

  Parafia Trójcy Świętej w Koniecpolu

Wywiad z Organistą – Panem Markiem

Kto śpiewa, ten dwa razy się modli”

Dla osób uczestniczących we Mszy Świętej, ołtarz główny jest miejscem, na którym należy się skupić. To jednak zza pleców dochodzi śpiew i dźwięk organów. O szczegółach i specyfice zawodu organisty w kilku zdaniach opowie Pan Marek Szapski – organista w naszej parafii.

 

Skąd się wzięły Pana zainteresowania muzyką organową?

Pan Marek Szapski: Muzyką organową zacząłem interesować się od czasów szkoły podstawowej. Początkowo brałem lekcje u Pana Paryskiego i u Pana Borowika. Po odejściu Pana Borowika, przy pomocy jego wskazówek zacząłem grać w naszym kościele parafialnym. To były lata 80 – dziesiąte. Po sprowadzeniu do naszej parafii Sióstr zakonnych, zostałem organistą w Dąbrowie Zielonej.

 

Czy przeszedł Pan jakąś drogę edukacji muzycznej?

Pan Marek Szapski: Bardziej jestem samoukiem. Wprawdzie zacząłem edukację muzyczną w Studium Organistowskim w Częstochowie, ale przerwałem naukę i ostatecznie nie ukończyłem szkoły w tym zakresie.

 

W których kościołach i gdzie był Pan zatrudniony?

Pan Marek Szapski: W latach 1983 – 1990 zacząłem pracę jako organista w naszej świątyni parafialnej. Następnie miałem krótką przerwę i rozpocząłem posługę w parafii św. Jakuba Apostoła w Dąbrowie Zielonej, gdzie pracowałem przez 10 lat. Kolejno przez 4 lata grałem w Kościele św. Michała Archanioła na Chrząstowie. Po zaproponowaniu mi przez ks. Proboszcza Mieczysława Robaka funkcji organisty powróciłem do naszej parafii.

 

Jak pracuje się Panu w naszym Kościele?

Pan Marek Szapski: Pracuje się dobrze. Jest wspaniały, bogaty instrument, którego nie można porównywać z innymi organami w kościołach, gdzie pracowałem. To znaczy elektroniki do organów piszczałkowych. Z obecnym ks. Proboszczem pracuje mi się dobrze, zarówno z poprzednimi księżmi też. Byłbym szczęśliwszy, gdyby ludzie odważniej i głośniej śpiewali, a co za tym idzie, aby parafia była bardziej rozśpiewana. Staram się nie wprowadzać trudnych nowości. Bazuje na starych pieśniach i nie wierzę w to, że ludzie ich nie znają.

 

Czy praca organisty jest ciężka?

Pan Marek Szapski: Może nikt w to nie uwierzy, ale to jest przede wszystkim „uwiązanie”. I jeśli ktoś wybierze taką drogę w życiu to musi zdecydować się na absolutne służenie. Oczywiście organista też ma wolne, ale wtedy są wszyscy w pracy. W dniach, w których można spotkać się z rodziną, przede wszystkim w niedzielę czy w święta organista jest naprawdę zajęty. Przez tyle lat pracy jestem już do tego przyzwyczajony, bowiem z przerwami pracuję jako organista już 30 lat.

 

Czy w Pana rodzinie ktoś był organistą?

Pan Marek Szapski: Mojego dziadka brat był organistą. Z opowiadań mojego taty pracował w kościele w Seceminie.

 

Skąd Pan czerpie pomysły na nowe pieśni?

Pan Marek Szapski: Staram się podczas corocznych spotkań formacyjnych szukać nowych pieśni i co najważniejsze opierać się na zapisie nutowym. Niestety, ale zarówno słuch jak i pamięć człowieka jest zawodna. Czasami jeśli trzeba, sięgam do internetu. Poza tym są różne śpiewniki, ale trzeba brać pod uwagę tylko te zatwierdzone przez Episkopat Polski.

 

Czego Panu życzyć?

Pan Marek Szapski: Przede wszystkim zdrowia. I tak jak wcześniej wspomniałem życzyłbym sobie bardziej czynnego udziału parafian podczas śpiewania w trakcie Mszy Świętej.

Powiem taką ciekawostkę ze spotkania formacyjnego w parafii Miechów. Zawsze spotkanie poprzedza Msza Święta. I co najciekawsze organista w Miechowie mało śpiewa, tylko zaczyna pieśni, dalej wierni śpiewają sami. Jest takie powiedzenie, że kto śpiewa ten dwa razy się modli. Modlitwa jest wtedy bardziej wartościowsza. I do tego zachęcam parafian.

 

Panu Markowi serdecznie dziękujemy za podzielenie się swoim doświadczeniem zawodowym.

Życzymy dużo zdrowia i satysfakcji z wykonywanej pracy na kolejne lata.

 

  • DSC_1107
  • DSC_1296
  • DSC_0917 (534x800)
  • DSC_0223
  • DSC_0260 (800x533)
  • DSC_0232
INFORMACJE
MSZE ŚWIĘTE
Niedziele i święta
8.00, 10.00, 12.00, 17.00
Dni powszednie
7.00, 18.00

(w okresie zimowym 17.00)


INNE NABOŻEŃSTWA
Przed Mszą św. wieczorną
środa – Nowenna do MB Nieustającej Pomocy
piątek – Koronka do Miłosierdzia Bożego

ODPUST PARAFIALNY
Uroczystość Najświętszej Trójcy pierwsza niedziela po Zielonych Świątkach

KANCELARIA PARAFIALNA
Środa, czwartek, piątek

po Mszy św. wieczornej

Licznik odwiedzin
315358
Visit Today : 155
Visit Yesterday : 264
This Month : 2644
This Year : 72917
Total Visit : 315358