Rozważanie na Niedzielę: O jedności rozumu i wiary cz. I

Zapewne wiele młodych,  jak również dorosłych osób z zainteresowaniem czyta świetne artykuły pisane (do niedawna w “Miłujcie się”, a obecnie w “Trwajcie w miłości”) . Dziś odwołuję się do Nr 5 –2023 , gdzie ukazał się artykuł pt.: “Wybitni naukowcy też wierzą w Boga”.
 Rozważmy następujące pytania:
–  Czy różaniec i mikroskop muszą się wykluczać?
–  Czy naukowiec nie może być osobą wierzącą?
Autor w/w artykułu podaje przykłady katolików dokonujących wielkich odkryć, które dowodzą jedności rozumu i wiary. 14 września 2023 roku świat obchodził 25 rocznicę opublikowania przez Wielkiego Papieża Świętego Jana Pawła II Encykliki “Fides et Ratio”.
Papież na samym początku swojej encykliki stwierdza: “Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”.
Ojciec Święty stwierdził w tej encyklice, że “Istnieje głęboka i nierozerwalna jedność między poznaniem rozumowym a poznaniem wiary”, chociaż zarówno religia jak i nauka muszą zachować swoje zróżnicowanie. Bardzo ważne są słowa Papieża, który w swoim życiu łączył z wiarą rozumowe dociekania.
A teraz wymienię nazwiska wybranych naukowców katolickich, których odkrycia miały znaczący wpływ na losy ludzkości.
–    Ludwik Pasteur (1822 – 1895)  – twórca szczepionki przeciw wściekliźnie,
–    Grzegorz Mendel (1822 – 1884) – zakonnik, odkrył reguły przekazywania cech dziedzicznych,
–    Jerome Lejeune (1926 – 1994)  – odkrywca chromosomu 21 (genetyka).
–    Justus von Liebig (1803-1873) – “wynalazca (mówi się) nawozów”,
–    Aleksander Volta (1745 – 1827) –  wynalazca elektryczności, znany fizyk,
–    Andre Amper (1775 – 1836) –  znany fizyk,
–    James C. Maxwell (1831 – 1879) – szkodzki fizyk (mechanika, termodynamika),
–    Maria Gaetana Agnesi (1718 – 1799) – pierwsza kobieta w Europie, która napisała podręcznik do matematyki,
–    s. Mary Kenneth Keller (1913 – 1985) – pierwsza doktor informatyki,
–    Gerta Cori (1896 – 1957) – amerykańska biochemiczka, laureatka Nagrody Nobla,
–    Mario Molina (1943 – 2020) – meksykański chemik, badacz atmosfery,
–    Andras Csókay- węgierski światowej sławy neurochirurg – zasłynął z rozdzielenia pary syjamskich bliźniaczek,
–  Albert Einstein  – słynna jego wypowiedź – “Nauka bez religii jest kulawa, religia bez nauki jest ślepa”.
– Prof. Bernard Nathanson ur. W 1926r. –  nawrócony aborcjonista.
– Doktor Csókay 12 grudnia 1998 roku w kościele O. Dominikanów w Budapeszcie został  cudownie nawrócony; klęcząc przed Krzyżem: “zobaczyłem Jezusa Chrystusa spoconego, ciężko oddychającego i wpatrującego się we mnie!” .
Po tym zdarzeniu jego życie uległo diametralnej zmianie. Z Bożą łaską opracował metodę zastosowania “poduszek betlejemskich” przy obrzęku mózgu pacjenta, ratując mu życie.
– Profesor Bernard Nathanson ur.w 1926r. Był jednym z największych na świecie zwolenników aborcji. W 1973 roku został ordynatorem oddziału położniczego w szpitalu św. Łukasza w Nowym Jorku. Od chwili, gdy wraz z przyjacielem Jayem nagrali film dokumentalny z przebiegu zabiegu zaprzestał wykonywać aborcję. Film “Niemy krzyk” po raz pierwszy został pokazany 3 stycznia 1985 roku na Florydzie.
Naukowe fakty otworzyły serce Nathansona i od tej chwili przyjął niepodważalną prawdę, że:
ŻYCIE CZŁOWIEKA ZACZYNA SIĘ W MOMENCIE POCZĘCIA, a każde usunięcie ciąży jest morderstwem niewinnej i bezbronnej ludzkiej istoty. 9 grudnia 1996 roku został ochrzczony w katedrze św. Patryka przez kardynała J. O Connora. Będąc w Polsce 19 października 1996 roku na konferencji prasowej w Warszawie skierował apel do polskich parlamentarzystów: “Błagam was, nie róbcie żadnego kroku w kierunku liberalizacji  aborcji! Historia wam nigdy tego nie wybaczy (…). Głosowanie za aborcją będzie jednocześnie głosowaniem za eutanazją, zabijaniem ludzi starych, kalekich i terminalnie chorych, za eksperymentami genetycznymi – będzie pierwszym krokiem na równi pochyłej, na dole której znajduje się całkowita dehumanizacja życia, dolina śmierci”.