Rozważanie na Niedzielę: Wielkanoc 2024

W piątek 22 marca b.r. w naszej parafii odbyła się, już kolejna od wielu lat, DROGA KRZYŻOWA ULICAMI NASZEGO MIASTA.

Prowadzący ks. Proboszcz wielokrotnie cytował wypowiedzi wybitnych postaci naszego Kościoła Chrystusowego: Świętego Jana Pawła II i bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski. Słowa, które w wielu homiliach i przemówieniach wypowiadał Ojciec Święty JP II, zasiadający na tronie Piotrowym są nadal aktualne!

Chcę przypomnieć naszym parafianom fragmenty homilii wygłoszonej przez Papieża Polaka w czasie Mszy Świętej odprawionej w Skoczowie 22 maja 1995 roku.

Ojciec święty wówczas powiedział, że nasza Ojczyzna stoi przed wieloma trudnymi problemami społecznymi, gospodarczymi oraz politycznymi – mówił. Trzeba je mądrze i wytrwale rozwiązywać. Najbardziej jednak podstawowym problemem pozostaje sprawa ładu moralnego. Ten ład jest fundamentem życia każdego człowieka i każdego społeczeństwa. Dlatego Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia! Być człowiekiem sumienia, to znaczy przede wszystkim w każdej sytuacji swego sumienia słuchać i jego głosu w sobie nie zagłuszać, choć jest on nieraz trudny i wymagający; to znaczy angażować się w dobro i pomnażać je w sobie i wokół siebie, a także nie godzić się nigdy na zło.

Być człowiekiem sumienia, to znaczy wymagać od siebie, podnosić się z własnych upadków, ciągle na nowo się nawracać. Być człowiekiem sumienia, to znaczy angażować się w budowanie królestwa Bożego: królestwa prawdy i życia, sprawiedliwości, miłości i pokoju, w naszych rodzinach, w społecznościach, w których żyjemy i w całej Ojczyźnie (…). Wbrew pozorom praw sumienia trzeba bronić także dzisiaj. Pod hasłami tolerancji, w życiu publicznym i w środkach masowego przekazu szerzy się nieraz wielka może coraz większa nietolerancja. Odczuwają to boleśnie ludzie wierzący. Spycha się ich na margines życia społecznego, ośmiesza się i wyszydza to, co dla nich stanowi nieraz największą świętość.

Bracia i Siostry! Czas próby polskich sumień trwa! Musicie być mocni w wierze!

Na drogach ludzkich sumień Bóg postawił wielki drogowskaz. Jest nim Krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa. Bądź pozdrowiony Krzyżu Chrystusa! Krzyż Chrystusowy to znak naszego zbawienia – znak naszej wiary i znak naszej nadziei. Na naszej polskiej ziemi krzyż ma długą, już ponad tysiącletnią historię. Jest to historia zbawienia, która wpisuje się w historię tej wielkiej wspólnoty ludzkiej, jaką jest naród. W okresach najcięższych dziejowych prób naród szukał i znajdował siłę do przetrwania i do powstania dziejowych klęsk właśnie w nim- w Chrystusowym Krzyżu! I nigdy się nie zawiódł. Był mocny mocą i mądrością Krzyża! Czy można o tym nie pamiętać?! Czy można odrzucić Chrystusa i wszystko to, co On wniósł w dzieje człowieka? Oczywiście, że można. Człowiek jest wolny. Człowiek może powiedzieć Bogu: nie. Ale – pytanie zasadnicze: czy wolno? I w imię czego wolno?

Papież prosi was, abyście to dziedzictwo Chrystusowego Krzyża na nowo z wiarą i miłością przyjęli! Abyście podjęli odpowiedzialność za obecność krzyża w życiu każdego i każdej z was, w życiu waszych rodzin i w życiu tej wielkiej wspólnoty, jaką jest Polska. Brońcie Go!

Chrystus czeka na naszą odpowiedź! Jaką odpowiedź da Chrystusowi Polska dzisiaj?

Oto słowa pieśni Wielkopostnej:

Panie!, Ty widzisz!, krzyża się nie lękam.

Panie!, Ty widzisz!, krzyża się nie wstydzę.

Krzyż Twój całuję, pod krzyżem uklękam,

Bo na tym krzyżu Boga mego widzę.

This Year : 32073