Rozważanie na Niedzielę: O Kongresie Eucharystycznym

W "NASZYM DZIENNIKU” została zamieszczona ważna i ciekawa dla nas rozmowa Pani Redaktor Małgorzaty Bochenek z ks. Ireneuszem Okarmusem dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie, dotyczącej zaplanowanego ( właśnie trwają przygotowana) Kongresu Eucharystycznego w archidiecezji krakowskiej. C artykuł pt. "Eucharystyczny ratunek", z dn. 27-28 stycznia 2024 r.)

Kongres odbędzie się w dniach od 28 marca do 15 czerwca, a inauguracja nastąpi w sanktuarium św. Jana Pawła I l w Krakowie, czyli w Wielki Czwartek w Dniu Kapłańskim, Dniu Ustanowienia Eucharysti, Mszą Krzyżma. Ksiądz Okarmus powiedział :

"Wyniki badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego okazują, że tylko 29 procent katolików w Polsce uczęszcza co niedzielę na Eucharystię, a mniej więcej połowa z nich przyjmuje regularnie Pana Jezusa w Komunii Świętej. Jeszcze 20 lat temu uczestników niedzielnych Mszy Świętych było 0 20 procent więcej. Pojawia się pytanie, co będzie za kolejnych dwadzieścia lat?.

Jeżeli nie pogłębimy pobożności,tzn. Wiary w to, że Jezus, nasz Bóg, Zbawiciel, jest obecny ze Swoim bóstwem i Uwielbionym człowieczeństwem w Eucharystii, to nie ma nadziei, aby za kilkanaście lat Kościół byt wspólnotą wypełniającą świątynie. Kongres Eucharystyczny jest jedną z ostatnich szans, aby zatrzymać "proces erozji chrześcijańskich dusz", który dzieje się pod wpływem wielu negatywnydn zjawisk duchowych i kulturowych w naszych czasach. Ratunkiem jest odnowa pobożnośd eucharystycznej i karmienia się Nim, co jest związane z byciem w stanie łaski uświęcającej. Kongres jest tak pomyślany. aby u wszystkich rozbudzać miłość do Eucharystii.”

Kongres będzie się odbywał we wszystkich parafiach archidiecezji. Będą prowadzone kazania katechizmowe ( trzy kolejne niedziele kwietnia) zaś w maju będą cztery niedziele tzw. Adoracyjne (adoracja w ciszy podjętej na zakończenie Mszy św.). Będą też organizowane kilkugodzinne czuwania adoracyjne". Trzeba zauważyć, że na tym Kongresie kapłani będą zwracać uwagę wiernych na trzy tajemnice: Chrystus składa siebie w bezkrwawej ofierze podczas każdej Mszy Świętej; Chrystus jest naszym pokarmem, daje się nam w Komunii św.; Chrystusjest Tym, który mówi: "Jestem z wami”. On jest obecny w konsekrowanej Hostii i czeka na nas".

W trakcie Kongresu będzie wiele innych wydarzeń w całej archidiecezji, a wśród nich będzie peregrynacja relikwii niedawno wyniesionej na ołtarze rodziny Ulmów. Wiktoria i Józef Ulmowie są pięknym przykładem pobożności w rodzinie! Jest to cudowny przykład, jak przeżywanie Eucharysti buduje człowieka duchowo i że ma to przełożenie na konkretne czyny w codzienności – mówi ks. Okarmus. Hasło Kongresu brzmi: "Jestem z wami". Zainteresowanych zachęcam do wejścia na stronę: https://eucharystyczny.diecezja.pl/

Organizatorzy liczą na wiele dobrych owoców tego wydarzenia. Jednym z nich mogłoby być zwiększenie liczby parafii, w których zaczną się odbywać systematyczne czuwania przed Najświętszym Sakramentem. Ludzie powinni miećtę możliwość, aby w ciszy spotkać się z Jezusem; Ponadto Kongres ma posłużyć temu, by wielu zrozumiało, że wyznawanie wiary w Pana Jezusa, to wielki dar, ogromna taska, a nie obciach, jak to dziś próbuje się wmówićzwłaszaa młodym ludziom Nie możemy wstydzić się wiary, mamy obowiązek dzielić się nią. Wiara w Jezusa Chrystusa i Jep obecnośćw Komunii świętej ZMIENIA WSZYSTKO! Streszcz. Cz.Robak