Rozważanie na Niedzielę – Niezwykły Święty Maksymilian Maria Kolbe
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
DZIECIŃSTWO I MŁODOŚĆ.
Ten niezwykły Święty został ochrzczony w dniu narodzin 8 stycznia 1894 roku w kościele p.w. NMP w Zduńskiej Woli. Wyróżniał się w nauce, zwłaszcza w przedmiotach matematyczno – przyrodniczych. W 1912 roku, po ukończeniu szkoły średniej Rajmund ( później Maksymilian) został wysłany przez zakon franciszkański na studia do Krakowa i Rzymu, gdzie m.in. wyróżnił się naszkicowaniem pojazdu międzyplanetarnego – etereoplanu; podjął tam też prace nad skonstruowaniem piszącego telegrafu, aparatu zapisującego mowę i głosy z natury.
SŁUŻBA NIEPOKALANEJ.
W Rzymie również założył Milicję Niepokalanej (MI) i oddał całe życie służbie Niepokalanej. Po powrocie do Polski przebywał w Krakowie, Grodnie, Zakopanem i w Niepokalanowie od 1927 roku
Później była:
JAPONIA – NAGASAKI – od 1930 roku.
16 maja 1931 roku franciszkanie przybyli do wybudowanego na zboczu góry pod miastem, w miejscu wskazanym osobiście przez Maksymiliana, klasztoru. Okazało się to zbawienne, bo 9 sierpnia 1945 roku, gdy bomba atomowa zniszczyła prawie całe miasto Nagasaki, to jedynymi uszkodzeniami, jakich doznał tak zwany Ogród Niepokalanej, były wybite szyby.
W następnym tygodniu napiszę więcej o samym Niepokalanowie i o męczeńskiej śmierci tego Świętego człowieka.
A dziś na zakończenie powróćmy na chwilę do Świętego Brata Alberta., bo chciałbym wspomnieć o tym, jak był On postrzegany przez Jego przyjaciół i znajomych.
O. Czesław Bogdalski wspominał w swoich zapiskach tak: „….broda i wąsy zdawały się dodawać mu surowości, ale gdyś spojrzał w oczy jego to były spokojne , łagodne i jak niebo błękitne. Zachowanie jego było wprost zniewalające, pełne prawdziwej słodyczy i ujmującej prostoty. …. Widok nędzy ludzkiej wzruszał go tak , że niemal wyprowadzał go z równowagi. Wtedy wszystko by dał, byle otrzeć łzę niedoli; był wyrozumiały i dobrotliwy, a tylko na jawną obłudę i przewrotność unosił się świętym oburzeniem”.
Zaś słynna ówczesna aktorka Helena Modrzejewska, tak w swoich „Wspomnieniach” pisała: „Był on chodzącym wzorem cnót chrześcijańskich i głębokiego patriotyzmu , prawie bezcielesny, oddychający poezją , sztuką i miłością bliźniego, natura czysta i nie znająca egoizmu, której dewizą powinno być: szczęście dla wszystkich, Bogu chwała i sztuce!”. Film „Nędzarz i madame” już jest w kinach od 12 listopada. Można go też zamówić np. do Koniecpola, dzwoniąc na nr telefonu : od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 17.00 tel. 22 547 76 40 lub 22 547 85 01, infolinia 601 600 601.
Szczęść Wam Boże.
Czesław Robak