Wywiad z Księdzem Piotrem Grabarzem

Wywiad z ks. Piotrem Grabarzem – nowym głosicielem Ewangelii w naszej parafii. Chcąc przybliżyć parafianom naszego nowego Wikariusza, poprosiliśmy go o rozmowę.

Skąd Ksiądz pochodzi?

ks. Piotr: Pochodzę z Kielc. Urodziłem i wychowałem się w Kielcach, tam do tej pory mieszkają moi rodzice.

Proszę opowiedzieć nam o swoim powołaniu, kiedy Ksiądz podjął decyzję o wstąpieniu do seminarium?

ks. Piotr: Kiedy zdawałem maturę, nie wiedziałem jeszcze, że pójdę do seminarium. Chociaż moje bliższe spotkanie z Panem Bogiem to były rekolekcje w IV klasie szkoły średniej i od tamtego czasu należałem w swojej rodzinnej parafii do Ruchu Światło – Życie. Jeździłem na wakacyjne rekolekcje, ale o powołaniu nie myślałem. Poszedłem na studia na Politechnikę Świętokrzyską. Po roku czasu Politechnika mi już nie siedziała, ale ponieważ nie byłem jeszcze pewien co chce robić w życiu, więc zawarłem pakt z Panem Bogiem, że jeszcze rok. Już po dwóch latach wiedziałem, że Politechnika jest dla mnie za ciężka i podjąłem decyzję, ze pójdę do seminarium.

Jak wspomina Ksiądz czas formacji seminaryjnej?

ks. Piotr: Często do seminarium przychodzą mężczyźni, którzy wiedzą, że chcą być księdzem. Ja poszedłem do seminarium przede wszystkim, tak jak to napisał w jednej z książek o. Jan Góra: „żeby siebie poszukać.” Do końca nie wiedziałem co ja chce. Coś mnie nosiło, ale nie wiedziałem co to jest. Dla mnie czas seminaryjny to był czas stawiania Panu Bogu bardzo trudnych i ważnych pytań: kim ja w życiu mam być; czy rzeczywiście ta droga jest moją drogą… Tak naprawdę poszedłem do seminarium, żeby sprawdzić czy to jest moja droga. Tak rok po roku coraz bardziej dojrzewałem, że to jest jednak to. I w 2001 roku razem z 21 diakonami przyjąłem święcenia kapłańskie.

Jak wyglądała ścieżka kapłańska zanim Ksiądz dotarł do naszej parafii?

ks. Piotr: Rozpocząłem swoje kapłaństwo w dekanacie lelowskim – w Parafii Sokolniki. Byłem w Górach Świętokrzyskim – w Parafii Górno, ale również w Proszowicach, więc poznałem strony krakowskie; w Chmielniku; w Kielcach – Podhale – w Parafii św. Jana Chrzciciela. Moja ostatnia parafia to Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Kielcach.

Jakie są Księdza zainteresowania, pasje?

ks. Piotr: Bardzo lubię chodzić po górach, jak także jazdę na rowerze.

Pierwsze wrażenie – jak się Księdzu podoba w naszej parafii?

ks. Piotr. Jak na razie bardzo fajnie czuję się w szkole. Koniecpola wcześniej nie znałem. Jest tutaj przepiękny architektonicznie Kościół, jest grupa ministrantów, schola…. Teraz będę mieć więcej kontaktu z dziećmi komunijnymi i młodzieżą przygotowującą się do sakramentu bierzmowania. Jak na razie od ludzi doświadczam wiele życzliwości.

Czego Księdzu życzyć?

ks. Piotr. Żeby powołanie rozwijało się pięknie, a z drugiej strony, żeby ten czas spędzony wspólnie z tymi do których zostałem posłany przeżyć dobrze i dzięki temu zbliżyć się do Pana Boga.

Ks. Piotrowi bardzo dziękujemy za podzielenie się swoim doświadczeniem.

Życzymy jak najwięcej sukcesów w duszpasterstwie parafialnym,

życzliwości i wsparcia od nich oraz pogody ducha.