Uroczystość Narodzenia Św. Jana Chrzciciela

Św. Jan Chrzciciel to jedyny święty, poza Maryją, który w liturgii Kościoła posiada wspomnienie swoich ziemskich narodzin. Ten szczególny przywilej wiąże się z rolą, jaką odegrał w życiu Jezusa. Jest on prorokiem, który rozpoznał w Jezusie nadejście czasów mesjańskich. Zanim jeszcze wyszedł z łona swej matki, dokonał swojego pierwszego proroctwa, wyrażonego poprzez radość w Duchu Świętym. Wezwanie do nawrócenia i chrzest w Jordanie były bezpośrednim przygotowaniem na przyjęcie nowej nauki Jezusa. Rozpoznanie w Jezusie Baranka Bożego, który gładzi grzechy świata, jest ostatnim proroctwem zamykającym jego misję. Całe życie Jana było zatem ściśle związane z życiem Jezusa, nie tyle poprzez więzy pokrewieństwa, ile raczej poprzez więzy duchowe.

/za Oremus/