Rozważanie na Niedzielę – Wojna rosyjsko-ukraińska

Dzisiaj (6. marca 2022 roku) w 11. dniu  strasznej wojny rosyjsko – ukraińskiej pragnę podzielić się z naszymi czytelnikami rozważaniami, myślami i słowami zawartymi w prasie polskiej, a zwłaszcza z wypowiedziami autorów artykułów tam zamieszczonych ("Nasz Dziennik" z 5-6 marzec 2022).

Między innymi Pan Profesor Piotr Grochmalski – dyrektor Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie na pytanie zadane Mu przez Redaktora PAP Romana Więcławskiego: O co jest ta wojna? Powiedział: „O zniszczenie obecnego świata i jego zasad w imię nowego globalnego porządku. A więc o to, co kierowało  Hitlerem i Stalinem, gdy zawierali Pakt Ribbentrop – Mołotow, który rozpoczął największą dotąd wojnę w dziejach ludzkości. Putin domaga się powrotu do XIX – wiecznego świata „koncertu mocarstw”. Miejsce prawa międzynarodowego ma zastąpić deal potęg, które wspólnie podzielą planetę na swoje wyłączne strefy wpływów. W takiej strefie, stosując brutalną siłę i zastraszanie wobec państw  będą sprawować nad nimi pełną władzę. Nie istnieją w tej wizji  instrumenty prawa międzynarodowego, tylko logika filozofii Darwinowskiej; kto silniejszy ten dominuje, włącznie z prawem do eliminacji słabszego. Tę filozofię prezydent Rosji Władimir Putin tuż po agresji na Ukrainę 24 października 2014 roku, przedstawił w swoim wystąpieniu na Forum Wołdajskim . Zaproponował wówczas USA nowy podział świata na strefy wpływów. Michaił Gorbaczow, pierwszy i ostatni prezydent Związku Sowieckjego, uznał wtedy, że było to najlepsze wystąpienie Putina. Zresztą obecny przywódca Rosji  już wcześniej deklarował otwarcie, że jego celem jest zniszczenie obecnego porządku świata i ustanowienie nowego. Pierwszy raz otwarcie stwierdził to w lutym 2007 roku na dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium i już w tym roku dokonał cyberataku na Estonię. Kilka miesięcy później, w lipcu zawiesił udział Rosji w traktacie CFE –  filarze Bezpieczeństwa europejskiego w obszarze broni konwencjonalnej i rozpoczął program wielkich zbrojeń .”

Grochmalski mówił dalej o tym, że obecnie, dzięki zbliżeniu z Chinami, Rosja jest państwem zmilitaryzowanym z potencjałem atomowym i w wizji Putina może zastraszać inne kraje brutalną siłą. Jej uzupełnieniem ma być uzależnienie Europy od ropy i gazu. Putin opiera się tu na doktrynie Falina – Kwicińskiego mówiącej, że Rosja zamiast czołgami podporządkuje sobie Stary Kontynent uzależnieniem surowcowym, a Gazprom ma być pistoletem przystawionym do skroni. Rozmówca wspomniał też, że Zbigniew Brzeziński przed laty już powiedział, że Rosja ma najsilniejszy na świecie pęd  do agresji i podbojów,  których początek sięga roku 1654.

Zatem wygrana Rosji w tej wojnie będzie oznaczać zwycięstwo barbarzyństwa, a my nie wiemy, czym ta wojna może się zakończyć. Rosja w tej wojnie chce utopić Ukrainę we krwi, co oznacza, że ta agresja, to konflikt o skutkach globalnych i nie ma już powrotu do świata sprzed inwazji. A Chiny ten konflikt obserwują i jeżeli Putinowi się uda, to otworzy im strategiczne możliwości, a jeśli mu się nie uda, to otwiera się możliwość dezintegracji Rosji, co oznaczałoby utratę Syberii przez Rosję. I jedyne co będzie ją chronić przed dezintegracją, to arsenał atomowy. Pan Piotr Grochmalski na zakończenie powiedział jeszcze, że 11% mężczyzn w Rosji służy w sektorach siłowych, a połączenie mechanizmów korupcyjnych z wszechpotęgą służb jest istotą ustroju tego państwa. Rosja swoje cele realizuje trzema kanałami: dyplomacja, służby specjalne, mechanizmy korupcyjne realizowane przez oligarchów.

Na zakończenie dzisiejszych rozważań wspomnę  jeszcze o pięknej akcji, rozpoczętej już w 2014 roku, a obecnie kontynuowanej, na apel ks. Biskupa Jana Sobiło . Akcja ta polega na rozdawaniu walczącym obrońcom Ukrainy różańców, medalików i krzyżyków. Obecnie  włączyła się również Redakcja Naszego Dziennika, dostarczając do walczącej Ukrainy poświęcone w Fatimie różańce oraz poświęcone w Niepokalanowie Cudowne Medaliki. Żołnierze czekają na nie, proszą o nie, bo chcą je przy sobie mieć. Chcieliby w momencie, gdy nie będzie przy nich kapłana, mieć choć możliwość wzięcia Go do  ręki.

Pragnę również zacytować jeszcze wypowiedź ks. Piotra Prusakiewicza, zamieszczoną w artykule Pani Red. Małgorzaty Bochenek: „Przed kilkoma laty spotkałem amerykańskiego żołnierza. Po Mszy św. w Kolorado podszedł do mnie i wyciągnął stary szkaplerz Św. Michała Archanioła. Przyznał, że św. Michał bronił go w Iraku i w Afganistanie".

Święty Michał, ten Anielski Mocarz jest bliski całemu narodowi ukraińskiemu, podobnie jak bliska jest Ukraińcom Najświętsza Maria Panna Niepokalana, będąc ich Hetmanką duchową.

Bóg zapłać za uważne przeczytanie tego tekstu.