Rozważanie na Niedzielę – Niezwykły Święty Maksymilian Maria Kolbe

DZIECIŃSTWO I MŁODOŚĆ.

Ten niezwykły Święty został ochrzczony w dniu narodzin  8 stycznia 1894 roku w kościele p.w. NMP w Zduńskiej Woli. Wyróżniał się w nauce, zwłaszcza w przedmiotach  matematyczno  – przyrodniczych. W 1912 roku, po ukończeniu szkoły średniej Rajmund ( później Maksymilian) został wysłany przez zakon franciszkański na studia do Krakowa i  Rzymu, gdzie m.in. wyróżnił się naszkicowaniem pojazdu międzyplanetarnego – etereoplanu;  podjął tam też prace nad  skonstruowaniem piszącego telegrafu, aparatu zapisującego  mowę i głosy z natury.

SŁUŻBA NIEPOKALANEJ.

W Rzymie również założył Milicję Niepokalanej (MI) i oddał całe życie  służbie Niepokalanej. Po powrocie do Polski przebywał w Krakowie, Grodnie, Zakopanem i w Niepokalanowie od 1927 roku
Później była:

JAPONIA – NAGASAKI – od 1930 roku.

16 maja 1931 roku franciszkanie przybyli do wybudowanego na zboczu góry pod miastem, w miejscu wskazanym osobiście przez Maksymiliana, klasztoru. Okazało się to zbawienne, bo 9 sierpnia 1945 roku, gdy bomba atomowa zniszczyła prawie całe miasto Nagasaki, to jedynymi uszkodzeniami, jakich doznał tak zwany Ogród Niepokalanej, były wybite szyby.

W następnym tygodniu  napiszę więcej o samym Niepokalanowie i o męczeńskiej śmierci tego Świętego człowieka.

A dziś na zakończenie powróćmy na chwilę do Świętego Brata Alberta., bo chciałbym wspomnieć o tym,  jak był On postrzegany  przez  Jego przyjaciół i znajomych.

O. Czesław Bogdalski wspominał w swoich zapiskach tak: „….broda i wąsy zdawały się dodawać mu surowości, ale gdyś spojrzał w oczy jego to były  spokojne , łagodne i jak niebo błękitne. Zachowanie jego było wprost zniewalające, pełne prawdziwej słodyczy i ujmującej prostoty. …. Widok nędzy ludzkiej wzruszał go tak , że niemal  wyprowadzał go z równowagi. Wtedy wszystko by dał, byle otrzeć łzę niedoli; był wyrozumiały i dobrotliwy, a tylko na jawną obłudę i przewrotność unosił się  świętym oburzeniem”.

Zaś słynna  ówczesna aktorka  Helena Modrzejewska, tak w swoich „Wspomnieniach” pisała: „Był on chodzącym wzorem cnót chrześcijańskich i głębokiego  patriotyzmu , prawie bezcielesny, oddychający poezją , sztuką i miłością bliźniego, natura czysta i nie znająca egoizmu, której dewizą powinno być: szczęście dla wszystkich, Bogu chwała  i sztuce!”. Film „Nędzarz i madame” już jest w kinach od 12 listopada. Można go też  zamówić np. do Koniecpola,  dzwoniąc na nr telefonu : od poniedziałku do piątku  w godz. 9.00 –  17.00  tel. 22  547 76 40 lub 22 547 85 01, infolinia 601 600 601.

Szczęść Wam Boże.