Rozważanie na Niedzielę: Droga na Kalwarię – Droga Krzyżowa

Stacja I. Jezus skazany na śmierć

Piłat, skazując Jezusa na śmierć, popełnił największy błąd swojego życia. Nie wziął pod uwagę głosu swojej żony, nie posłuchał własnego rozumu, uległ tłumowi. Jak często pijący alkohol tłumaczą się: naciskiem otoczenia, kolegami, nie słuchają własnego sumienia czy najbliższych kochających osób. Panie naucz nas słuchać Ciebie!

Stacja II. Jezus bierze krzyż

Krzyż Jezusa jest zwieńczeniem ludzkiej podłości, ukazuje konsekwencje grzechu, chciwości, zakłamania, zdrad. Jezus nie przyszedł potępić, ale zbawić. Uwierz! To dla ciebie Jezus wziął ten krzyż.

Stacja III. Jezus upada pod krzyżem

Człowiek napadnięty przez zbójców. Nawet lewita go minął, nie pomógł mu. Zostałeś napadnięty przez rozbójników: piwo, wino, wódka, wynalazki. Pobili cię, okradli i zostawili leżącego przy drodze. Nikt nad tobą się nie zlitował. Nawet najbliżsi obojętnie przechodzili. Zostałeś sam. Samotność człowieka -Panu Jezusowi nie jest obca. Pan Jezus w swoim upadku mówi do ciebie — nie jesteś sam. Ja jestem z tobą.

Stacja IV. Jezus spotyka Swoją Matkę

Zawsze była najbliższa Jezusowi. Karmiła Go piersią. Nic nie mogła zrobić jak niósł krzyż. Jednakże zjednoczona z Jego misją stała się pośredniczką Jego łask. Dzisiaj mówi nam: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. To jest bowiem najpiękniejsza droga do pięknego, dobrego i szczęśliwego życia.

Stacja V. Szymon pomaga nieść krzyż Jezusowi

Niestety nie zawsze chcemy pomagać potrzebującemu. Wolimy się nie mieszać i mieć święty spokój. Szymona przymuszono do pomocy Jezusowi. On nie wiedział komu musiał pomagać Poniósł jednak krzyż Jezusa. Każda pomoc, nawet ta wykonywana niechętnie, jest pomocą Jezusowi.

Stacja VI. Weronika ociera twarz Jezusowi

Każdy człowiek potrzebuje drugiego człowieka Potrzebujemy jego troski, miłości, pomocy, mądrości doświadczenia. Jeżeli doświadczamy dobra, odpłacamy dobrem. Jezus doznał dobra od Weroniki, Sam też odpłacił jej dobrem (odbicie Jego oblicza). Wiedzmy, że każde bezinteresownie okazane dobro drugiemu człowiekowi wróci do nas, nawet nie będziemy wiedzieć jak i kiedy.

Stacja VII. Jezus upada po raz drugi pod krzyżem

Jezus osłabiony i umęczony upada, ale nie męczy Go przebaczanie. Mówił, że zawsze należy przebaczać. „U ludzi to niemożliwe, lecz u Boga wszystko jest możliwe”. Nawet w największym upadku spowodowanym pijaństwem można mieć nadzieję na Miłosierdzie Boga i na Jego zaproszenie, aby powstać i podjąć wysiłek nawrócenia.

Stacja VIII. Jezus upomina płaczące niewiasty

Nie wiemy kogo opłakiwały. Czy znanego Nauczyciela czy też łofra też niosącego krzyż. A Jezus? Nie zamyka się w Swoim cierpieniu. Upomina je mówiąc. „Zajmijcie się sobą, pomyślcie o swoich dzieciach”.

Stacja IX. Jezus upada trzeci raz pod krzyżem

On się obarczył naszym cierpieniem, On dźwigał nasze boleści, a myśmy Go uznali za skazańca. Myśmy pobłądzili jak owce a Pan zwalił na Niego winy nas wszystkich. Tak o męce Jezusa pisał Izajasz (przed ośmioma wiekami Tej Drogi Krzyżowej Jezusa). Czyż można nie upadać pod brzemieniem każdego człowieczego zła, zwłaszcza gdy jest spowodowane przez pijaństwo (przemoc, gwałty morderstwa, rozbite rodziny, molestowania. Jezus upadł pod brzemieniem naszych gzechów, ale w Jego ranach jest nasze uzdrowienie.

Stacja X. Jezus z szat obnażony

Na kilka godzin przed śmiercią Jezusowi zabrano szaty. Dla nas stąd płynie ważne pouczenie – Nic ze sobą schodząc z tej ziemi nie zabierzemy, a jedynie nasze dobre uczynki!

Stacja XI. Jezus przybity do krzyża

Jak wielka jest miłość Jezusa do ludzi! — Jezus z krzyża: prosi Ojca o przebaczenie, współwiszącemu łotrowi obiecuje raj, a Swojej Matce wskazuje apostoła Jana mówiąc: „Oto syn Twój , Oto Matka twoja”. Jak wielka jest miłość Jezusa do ludzi dla ich zbawienia !

Stacja XII. Jezus umiera na krzyżu

Jezus woła: „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego”. Jezus zachęcał cały czas do nieustającej modlitwy. Módlmy się z Maryją prosząc „Módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej”.

Stacja XIII. Jezus zdjęty z krzyża

Jezus nie spełnił życzenia faryzeuszów – nie zszedł z krzyża. Pozostał na nim do końca. Matka Jezusa dotyka ciała Swojego poranionego Dziecka. A miał przecież odziedziczyć tron króla Dawida i na nim panować (tak mówili uczniowie idący do Emaus). A tymczasem myśli Boga nie są naszymi myślami. Tronem Jezusa stał się krzyż. Zaś Jego panowanie dokonuje się w sercach tych ludzi, którzy uwierzą Jego miłości. A kiedyś wszystko zostanie Mu poddane i zegnie się przed Nim każde kolano.

Stacja XIV. Jezus złożony do grobu

Zycie Twoich wiernych, o Panie ,się zmienia, ale nie kończy się. Jezus wiedział, że wyszedł od Ojca i do Niego wrócił. Chciał przejść przez bramę ludzkiej śmierci, aby nam pokazać, że to nie jest największy dramat. Nawet, gdy umiera młody człowiek, dziecko, nie jest to największe nieszczęście. Największym dramatem jest utrata zbawienia, zaparcie się Boga, odrzucenie Jego miłości, każdy ciężki grzech.

Opracowanie: Ks. Mirosław Żak – DUSZPASTERZ TRZEŹWOŚCI ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ.

Tekst zamieszczony w „NASZYM DZIENNIKU” W DNIU 24 LUTEGO 2023 r., skracając opracował – Czesław Robak.