Rozważanie na Niedzielę – Czytajmy Pismo Święte

Trzecia niedziela każdego roku od 2019  jest przeżywana w Kościele powszechnym jako czas szczególnej refleksji nad Pismem Świętym (mówił o tym Ksiądz w kazaniu 23 stycznia). Ze względu na ważność tego faktu dla pogłębiania naszej wiary postanowiłem w tym rozważaniu przedstawić dodatkowo streszczenie wypowiedzi na ten temat w „Naszym Dzienniku ks. michality  Mateusza Szerszenia z Warszawy, redaktora czasopisma „Któż jak Bóg”. (ND z 20 stycznia 2022).

Ks. M. Szerszeń powiedział, że  „lektura Pisma Świętego, dla nas  ludzi wierzących powinna być lectio divina, czyli Boskim czytaniem, bo nie chodzi tylko o zapoznanie się z treścią, ale o wiarę, że czytając te święte teksty, sięgamy do źródła, poznajemy objawienie samego Boga. Bóg jest taki, jaki został opisany w Piśmie Świętym. Na kartach Nowego i Starego Testamentu możemy zobaczyć jak On działa  jak do nas przemawia i co chce nam powiedzieć. Zauważa, że Pismo Święte można czytać jak książkę, ale nam ludziom wierzącym, nie o to jednak chodzi. My mamy ten tekst medytować, czyli rozmyślać o nim i o jego znaczeniu tu i teraz.

Ksiądz Piotr Pawlukiewicz porównywał to do rozmrażania lodówki. Gdy wyciągniemy przewód zasilający z gniazdka nic się nie stanie. Nie widać skutku. Na efekt trzeba zaczekać. Tak samo jest z duchową lekturą Pisma Świętego. Na działanie Ducha Świętego trzeba poczekać, rozważać je w ciszy. Słowo Boże jest skuteczne i przenika nas głęboko. Trzeba nieustannie do niego wracać, by ono nas przenikało. Z lektury i poznania Pisma Świętego powinna się rodzić przemiana naszych serc. Ta lektura powinna nas prowadzić do modlitwy. Wiele osób świeckich modli się słowami Pisma Świętego, zakonnicy często modlą się Psalmami. Modlitwa powinna nas skłaniać do działania. Lektura Pisma Świętego umocniona modlitwą ma przemieniać nasze życie, ma się przeobrażać w naszą codzienność. Przeczytane słowo i modlitwa mają się stać naszym życiem.

Dziś mamy bardzo dogodny dostęp do Pisma Świętego zarówno w wersji drukowanej, jak i elektronicznej, do których każdy może sięgnąć przez telefon komórkowy . Wystarczy zacząć od komentarzy, których dziś w Kościele jest bardzo dużo, a mogą one być dobrym wstępem do lektury poszczególnych ksiąg. Czytanie całej Księgi Pisma Świętego polecam zacząć od Ewangelii św. Marka. Jeśli mamy problem z czytaniem całej księgi, podążajmy za Pismem Świętym, zgodnie z czytaniami danymi nam w liturgii na każdy dzień. Czytania te razem z komentarzami są szeroko dostępne.

W lekturze Pisma Świętego każdy ma szansę odnaleźć siebie, a sposobów dotarcia do tego tekstu jest wiele. Pamiętajmy, że Pismo Święte jest nam dane i zadane.”

Dzisiejszą lekturę przygotował Czesław Robak.
Jako zachętę polecam opracowanie Edycji Świętego Pawła Słowo na każdy dzień Ewangelia 2022 Droga, Prawda i Życie.”