Rozważanie na Niedzielę – A dziś się nawracaj! (cd.)

Wśród różnych słów , jakie Jezus przekazywał współcześnie światu, coraz większe znaczenie dla przygotowania ludzi do podjęcia ostatecznej walki duchowej mają dialogi polskiej mistyczki Alicji Lenczewskiej z Jezusem spisywane na przełomie wieków XX i XXI.

Na pytanie Alicji:  „Dokąd iść i gdzie prowadzić dzieci Twoje?” Jezus odpowiedział wprost: „Do Mnie – najprostszą i najkrótszą drogą: Drogą dziecięcego oddania. Nie ma czasu na długie przygotowywanie i trening duchowy, bo siły nieprzyjaciela rosną w gotowość do ostatecznej walki. Ja będę prowadził was mocą Mojej potęgi miłości. Nadeszła chwila, kiedy będzie trzeba przylgnąć do Mnie i iść na ślepo tam, gdzie prowadzę. I ufać wbrew własnej logice, własnym oczom i uszom. Trzeba otworzyć oczy duszy i uszy serca – wypatrywać Mnie i nadsłuchiwać Mojego głosu. I tylko we Mnie mieć skierowane całe swoje jestestwo. Macie mieć głuche uszy i ślepe oczy na wszystko inne poza Moim światłem i Moją miłością. Ja wszystko wskażę i wszystko powiem.  Bądźcie ufni i Moim rozkazom posłuszni. Ja wyprowadzę was silną ręką wśród wielkich znaków na ziemi i na niebie” (Świadectwo, 638).

Warte uwagi są słowa Jezusa o „najkrótszej drodze” do zjednoczenia z Nim – drodze dziecęcego oddania. To droga całkowitego zwrócenia się w Jego kierunku. W tym zdaniu Jezus każe nam wrócić do podstaw życia duchowego: zajmij się tylko Mną, a ja zajmę się Tobą; niech w Twoim sercu będzie tylko miłość do Mnie; ufaj Mi, nie myśl o jutrze; skup się na tym, co masz do zrobienia dziś i troszcz się tylko o to, bym Ja był w tym obecny.

Z kolei w tomie „Pouczeniaczytamy: „Dziś , jak kiedyś nad Jerozolimą, płacze Jezus nad całym światem. Jak płakał nad Sodomą i Gomorą, od których obecny świat jest  gorszy. Tak, jak dawniej Bóg ocalał ludzi wiernych Mu i nie skalających się grzechem, tak teraz pragnie ocalić tych, którzy strzegą Jego Miłości. Tym, czym była arka dla rodziny Noego, czym było opuszczenie mającego zginąć miasta dla Lota, jest dziś RÓŻANIEC. Różaniec odmawiany wraz z Maryją przed Sercem Miłosiernego Jezusa jest ratunkiem, jak arka dla twojej duszy i dusz tych, których pragniesz ocalić od nawałnicy zła jakie zalało świat. Różaniec wyprowadzi cię poza to, co ma być spalone na popiół, by już nie niszczyło dusz ludzkich stworzonych dla świętości w Bogu” (Pouczenia, 316).

Jezus nie objawia nam przyszłości, by nas straszyć, ale po to, byśmy oczekiwali jej bez lęku, PRZYGOTOWANI. Zapowiadając kary i zgubę wskazuje jednocześnie drogę ratunku i ocalenia – a jest nią Maryja i powierzenie się Jej opiece.

Podsumowując , wśród licznych praktyk duchowych, które mają przygotować ludzkość na spotkanie z Jezusem Chrystusem – sprawiedliwym Sędzią, najważniejszensą te, które prowadzą do własnego nawrócenia. Praktyka duszpasterska potwierdza  ten  kierunek: wzrasta  zainteresowanie kierownictwem duchowym, wiele ludzi stara się o stałego spowiednika. Wielkim powodzeniem cieszą się rekolekcje o spowiedzi generalnej. Znakiem czasów stały się także praktyki duchowe związane z oddaniem się w niewolę Jezusowi przez Maryję według Świętego Ludwika Marii Grigniona de Montfort. Walka duchowa podejmowana tymi drogami rozumiana jest, jako wejście na drogę żywej relacji z Jezusem; wiary, która nie jest już tylko dodatkiem do życia, ale prawdziwym centrum, świadomym wyborem Jezusa i trwaniem przy Nim i przy Jego Matce.

W trzech odcinkach odtworzyłem artykuł ks. Sławomira Kostrzewy „Walka duchowa czasów ostatecznych” zamieszczony w „Naszym Dzienniku” 1 grudnia 2021 r. Uważam , że jest on na czasie!

Szczęśliwszego Nowego Roku 2022.

Czesław Robak.