Parafia Trójcy Świętej w Koniecpolu

  Parafia Trójcy Świętej w Koniecpolu

  Parafia Trójcy Świętej w Koniecpolu

Rozważanie na Niedzielę – Wojna rosyjsko-ukraińska

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Dzisiaj (6. marca 2022 roku) w 11. dniu  strasznej wojny rosyjsko – ukraińskiej pragnę podzielić się z naszymi czytelnikami rozważaniami, myślami i słowami zawartymi w prasie polskiej, a zwłaszcza z wypowiedziami autorów artykułów tam zamieszczonych ("Nasz Dziennik" z 5-6 marzec 2022).

Między innymi Pan Profesor Piotr Grochmalski – dyrektor Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie na pytanie zadane Mu przez Redaktora PAP Romana Więcławskiego: O co jest ta wojna? Powiedział: „O zniszczenie obecnego świata i jego zasad w imię nowego globalnego porządku. A więc o to, co kierowało  Hitlerem i Stalinem, gdy zawierali Pakt Ribbentrop – Mołotow, który rozpoczął największą dotąd wojnę w dziejach ludzkości. Putin domaga się powrotu do XIX – wiecznego świata „koncertu mocarstw”. Miejsce prawa międzynarodowego ma zastąpić deal potęg, które wspólnie podzielą planetę na swoje wyłączne strefy wpływów. W takiej strefie, stosując brutalną siłę i zastraszanie wobec państw  będą sprawować nad nimi pełną władzę. Nie istnieją w tej wizji  instrumenty prawa międzynarodowego, tylko logika filozofii Darwinowskiej; kto silniejszy ten dominuje, włącznie z prawem do eliminacji słabszego. Tę filozofię prezydent Rosji Władimir Putin tuż po agresji na Ukrainę 24 października 2014 roku, przedstawił w swoim wystąpieniu na Forum Wołdajskim . Zaproponował wówczas USA nowy podział świata na strefy wpływów. Michaił Gorbaczow, pierwszy i ostatni prezydent Związku Sowieckjego, uznał wtedy, że było to najlepsze wystąpienie Putina. Zresztą obecny przywódca Rosji  już wcześniej deklarował otwarcie, że jego celem jest zniszczenie obecnego porządku świata i ustanowienie nowego. Pierwszy raz otwarcie stwierdził to w lutym 2007 roku na dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium i już w tym roku dokonał cyberataku na Estonię. Kilka miesięcy później, w lipcu zawiesił udział Rosji w traktacie CFE –  filarze Bezpieczeństwa europejskiego w obszarze broni konwencjonalnej i rozpoczął program wielkich zbrojeń .”

Grochmalski mówił dalej o tym, że obecnie, dzięki zbliżeniu z Chinami, Rosja jest państwem zmilitaryzowanym z potencjałem atomowym i w wizji Putina może zastraszać inne kraje brutalną siłą. Jej uzupełnieniem ma być uzależnienie Europy od ropy i gazu. Putin opiera się tu na doktrynie Falina – Kwicińskiego mówiącej, że Rosja zamiast czołgami podporządkuje sobie Stary Kontynent uzależnieniem surowcowym, a Gazprom ma być pistoletem przystawionym do skroni. Rozmówca wspomniał też, że Zbigniew Brzeziński przed laty już powiedział, że Rosja ma najsilniejszy na świecie pęd  do agresji i podbojów,  których początek sięga roku 1654.

Zatem wygrana Rosji w tej wojnie będzie oznaczać zwycięstwo barbarzyństwa, a my nie wiemy, czym ta wojna może się zakończyć. Rosja w tej wojnie chce utopić Ukrainę we krwi, co oznacza, że ta agresja, to konflikt o skutkach globalnych i nie ma już powrotu do świata sprzed inwazji. A Chiny ten konflikt obserwują i jeżeli Putinowi się uda, to otworzy im strategiczne możliwości, a jeśli mu się nie uda, to otwiera się możliwość dezintegracji Rosji, co oznaczałoby utratę Syberii przez Rosję. I jedyne co będzie ją chronić przed dezintegracją, to arsenał atomowy. Pan Piotr Grochmalski na zakończenie powiedział jeszcze, że 11% mężczyzn w Rosji służy w sektorach siłowych, a połączenie mechanizmów korupcyjnych z wszechpotęgą służb jest istotą ustroju tego państwa. Rosja swoje cele realizuje trzema kanałami: dyplomacja, służby specjalne, mechanizmy korupcyjne realizowane przez oligarchów.

Na zakończenie dzisiejszych rozważań wspomnę  jeszcze o pięknej akcji, rozpoczętej już w 2014 roku, a obecnie kontynuowanej, na apel ks. Biskupa Jana Sobiło . Akcja ta polega na rozdawaniu walczącym obrońcom Ukrainy różańców, medalików i krzyżyków. Obecnie  włączyła się również Redakcja Naszego Dziennika, dostarczając do walczącej Ukrainy poświęcone w Fatimie różańce oraz poświęcone w Niepokalanowie Cudowne Medaliki. Żołnierze czekają na nie, proszą o nie, bo chcą je przy sobie mieć. Chcieliby w momencie, gdy nie będzie przy nich kapłana, mieć choć możliwość wzięcia Go do  ręki.

Pragnę również zacytować jeszcze wypowiedź ks. Piotra Prusakiewicza, zamieszczoną w artykule Pani Red. Małgorzaty Bochenek: „Przed kilkoma laty spotkałem amerykańskiego żołnierza. Po Mszy św. w Kolorado podszedł do mnie i wyciągnął stary szkaplerz Św. Michała Archanioła. Przyznał, że św. Michał bronił go w Iraku i w Afganistanie".

Święty Michał, ten Anielski Mocarz jest bliski całemu narodowi ukraińskiemu, podobnie jak bliska jest Ukraińcom Najświętsza Maria Panna Niepokalana, będąc ich Hetmanką duchową.

Bóg zapłać za uważne przeczytanie tego tekstu.

Czesław Robak

INFORMACJE
MSZE ŚWIĘTE
Niedziele i święta
8.00, 10.00, 12.00, 17.00
Dni powszednie
7.00, 18.00

(w okresie zimowym 17.00)


INNE NABOŻEŃSTWA
Przed Mszą św. wieczorną
środa – Nowenna do MB Nieustającej Pomocy
piątek – Koronka do Miłosierdzia Bożego

ODPUST PARAFIALNY
Uroczystość Najświętszej Trójcy pierwsza niedziela po Zielonych Świątkach

KANCELARIA PARAFIALNA
Środa, czwartek, piątek

po Mszy św. wieczornej

Licznik odwiedzin
289526
Visit Today : 37
Visit Yesterday : 258
This Month : 5956
This Year : 47085
Total Visit : 289526