Parafia Trójcy Świętej w Koniecpolu

  Parafia Trójcy Świętej w Koniecpolu

  Parafia Trójcy Świętej w Koniecpolu

Rozważanie na Niedzielę – Cud w Gietrzwałdzie

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Po odwiedzinach w Sanktuariach w Niepokalanowie i w Strachocinie u Świętych Maksymiliana Kolbe i Andrzeja Boboli czas nawiedzić Gietrzwałd.

Gietrzwałd  to miejsce na Warmii, gdzie w okresie, gdy Polska była pod zaborami i nie istniała na mapach świat  w  1877 roku przez 3 miesiące  trwał Cud Objawień Matki Bożej. Pierwszy raz „Jasna Pani” ukazała się w koronie klonu 27 czerwca. Zobaczyła Ją 13 letnia Justynka Szafrańsk , gdy wracała wraz z matką ze zdanego pomyślnie egzaminu przed  Pierwszą Komunią Świętą. Następnego dnia  w to miejsce przyszła z koleżankami i wtedy mająca 12 lat Basia Samulowska też zobaczyła Najświętszą Panienkę. Widziała piękną młodą kobietę z długimi włosami w białej szacie. Od tej pory codziennie przychodziły pod to drzewo, a miejscowy proboszcz sumiennie spisywał ich relacje, każdą dziewczynkę osobno odpytywał natychmiast po widzeniu.

30 czerwca 1877 roku Matka Boża pierwszy raz odezwała się, odpowiadając Justynce na podpowiedziane wcześniej przez proboszcza pytanie. Zapytała Maryję, czego żąda? Matka Boża po polsku, odpowiedziała jej:Chcę, abyście codziennie odmawiały Różaniec”. Do 16 września Matka Boża ukazała się dziewczynkom ponad 150 razy prosząc, by ludzie porzucili pijaństwo i aby gorliwie się modlili o kapłanów dla osieroconych parafii. Na ostatnie widzenie, zapowiedziane na 8 września w Święto Narodzenia NMP przybyło tam około 50 tysięcy wiernych. Wieczorem objawiła się Maryja przynosząc Swoje Błogosławieństwo  dla wizjonerek oraz dla zgromadzonych tam tłumów ludzi. A 16 września 1877 roku przybyła dodatkowo w dniu poświęcenia kapliczki z figurą Niepokalanie Poczętej, o  którą Sama Matka Najświętsza wcześniej poprosiła. Aby spełnić życzenie Maryi udało się mieszkańcom sprowadzić Statuę Maryi aż z Monachium. Co prawda nie przypominała ona wizjonerkom Pani z ich wizji, ale Matka Boża była zadowolona ze spełnienia Jej życzenia.

Jak można było zauważyć, te Objawienia są podobne do tych z Lourdes i z późniejszych  z Fatimy. We wszystkich wizjonerami były dzieci. I Matka Boża również prosiła o odmawianie Różańca. Gietrzwałd od początku zasłynął jako „polskie Lourdes”. Jest to jedyne objawienie Maryi uznane przez Kościół na terenie Polski.

11 września 1977 roku tamtejszy Ordynariusz bp. Józef Drzazga, w czasie uroczystości 100 lecia objawień ogłosił dekret zatwierdzający prawdziwość Objawień. Mszy Świętej przewodniczył wtedy Kardynał Karol Wojtyła.

Chcąc uchronić wizjonerki przed prześladowaniami ze strony okupanta pruskiego ks. Proboszcz Augustyn Weischel umieścił obie dziewczynki w zakonie Szarytek Sióstr Miłosierdzia w Lidzbarku Warmińskim. Władze, realizując Bismarckowską politykę Kulturkampfu, za wszelką cenę usiłowały ukryć sprawę objawień.

W kościele pw. Narodzenia NMP znajduje się obraz o wymiarach 100 x 122 cm, nieznanego malarza, przedstawiający Madonnę z Dzieciątkiem. Jest on już w tej świątyni od XVI wieku i stanowi swobodną kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W 1717 roku został ukoronowany i otrzymał od parafian srebrne sukienki wytłaczane w kwietne wzory. W kościele przechowywane są także relikwie drzewa, na którym pojawiała się Matka Boża.

Woda ze źródełka, które pobłogosławiła Maryja podczas Objawień, nadal uchodzi za cudowną, doznano tu wiele uzdrowień. Przy alei z Kościoła do źródła są ustawione kaplice różańcowe.

Opiekę nad Sanktuarium Gietrzwałdzkim od lat sprawują księża  z zakonu kanoników regularnych laterańskich. Obecnie Sanktuarium nosi godność Bazyliki Mniejszej. Niedawno została zbudowana tu  Droga Krzyżowa.

Wizjonerka Barbara  pod koniec życia pracowała w szpitalach w Gwatemali i tam zmarła w opinii świętości  w 1950 roku, zaś Justyna, w zakonie –  Augusta, po kilkunastu latach odeszła z klasztoru, wyjechała do Westfalii i tam ślad po niej zaginął.

Bł. O. Honorat Koźmiński, będąc pod wielkim wrażeniem Objawień, już w 1878 roku założył Zgromadzenie Służek Maryi Niepokalanej. Obecnie siedzibą Zakonu jest Mariówka na Ziemi Radomskiej , gdzie siostry prowadzą renomowane szkoły katolickie.

Zachęcam serdecznie do wyjazdu na Ziemię Warmińską, by odwiedzając po drodze miejsce Bitwy pod Grunwaldem, zawitać do Gietrzwałdu.                    

Czesław Robak

INFORMACJE
MSZE ŚWIĘTE
Niedziele i święta
8.00, 10.00, 12.00, 17.00
Dni powszednie
7.00, 18.00

(w okresie zimowym 17.00)


INNE NABOŻEŃSTWA
Przed Mszą św. wieczorną
środa – Nowenna do MB Nieustającej Pomocy
piątek – Koronka do Miłosierdzia Bożego

ODPUST PARAFIALNY
Uroczystość Najświętszej Trójcy pierwsza niedziela po Zielonych Świątkach

KANCELARIA PARAFIALNA
Środa, czwartek, piątek

po Mszy św. wieczornej

Licznik odwiedzin
278477
Visit Today : 101
Visit Yesterday : 398
This Month : 3580
This Year : 36036
Total Visit : 278477