Rozważanie na Niedzielę – Strategia walki duchowej
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Drogi internauto, nasz wierny czytelniku! Przychodzi czas na pogłębienie swojego życia duchowego, czas walki, bo zły duch na pewno będzie o nas walczył, czyli nie będzie próżnował. Sądzę więc, że mogą dla nas być pomocne:
1. PLAN DZIAŁANIA
O co się modlić? Jakich sytuacji unikać? Do jakich – dążyć? I co nas czeka?
Zawsze zaczynać od modlitwy do Ducha Świętego. A to wszystko po to, aby odnaleźć prawdziwe źródło swojej słabości. Pozwoli to wyjść ze strefy chaosu, bo właśnie w nim szatan czuje się najlepiej.
2. WYBÓR BRONI DO WALKI
Mogą to być: uczestnictwo w Mszach Świętych, przyjmowanie Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, regularna spowiedź, adoracja Najświętszego Sakramentu, systematyczna modlitwa, post, Różaniec, Szkaplerz, wyrzeczenia, codzienny rachunek sumienia, lektura Pisma Świętego, uczynki miłosierdziai inne. To wszystko przybliża nas do Pana Boga i daje siłę wewnętrzną do zwalczania pokus. Odwołuj się do Słowa Bożego!, bo w Piśmie Świętym zdobywamy moc do zwalczania zła. Szatananajlepiejzwycięża się, poszcząc i przebywając z dala od dźwięków, w ciszy!
3. MIEĆ SOJUSZNIKÓW
4.KONIECZNOŚĆ ROZWAŻNEGO DZIAŁANIA
Aby nie wpaść w pułapki: zniechęcenia lub perfekcji należy nie stawiać sobie zbyt ambitnych celów, bo wtedy nasz umysł może się zbuntować i wówczas szatan zaraz nam wypomni, że nie wykonujemy postawionych sobie obietnic.
5. BYĆ KONSEKWENTNYM
Nie dać się opanować pokusie, a gdy jednak wpadniemy w pułapkę pokusy, to jak najszybciej należy w pokorze przyznać się do grzechu, przystąpić do spowiedzii zaufać Bogu oraz wstawać jak Pan Jezus, po każdym upadku.
6. JAK PRZECIWDZIAŁAĆ POWROTOWI DO GRZECHU?
Miejsce po grzechu wypełniajmy dobrem, tak, aby diabeł napowrót nie zadomowił się w nas i konsekwentnie przylgnijmy do Boga. Święty Stanisław Papczyński tak się wyraził: „Umysł wzniesiony nieustannie do Pana jest niedostępny dla sugestii nieprzyjaciela”.
7. KONTRATAK
Najlepszą obroną jest atak. Odgryźć się szatanowi. Modlić się za innych, zwłaszcza za tych upadających – grzeszących, zamówić Mszę Świętą, pomóc danemu człowiekowi wyjść z tarapatów, a temu kto wyrządził nam krzywdę, przebaczyć i modlić się za niego.
Zasada działania jest więc taka: obracamy wszystko przeciw złemu i na większą skalę odpowiadamy złemu dobrem.
Rozważanie to powstałona podstawie artykułu z nr 121 PRZYMIERZA Z MARYJĄ.
Szczęść Boże.
Czesław Robak.