Parafia Trójcy Świętej w Koniecpolu

  Parafia Trójcy Świętej w Koniecpolu

  Parafia Trójcy Świętej w Koniecpolu

Rozważanie na Niedzielę: O proroctwie naszych czasów

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Wiele z wybitnych postaci Kościoła zastanawia się nad Jego kondycją. Czy On przetrwa atak sił Mu przeciwnych? Wśród wielu, ciekawe spojrzenie na tę sprawę, wydaje mi się , przedstawia Arcybiskup Fulton J. Sheen – wybitny katolicki apologeta i filozof. Przez niektórych był nazywany prorokiem naszych czasów.

W książce “Krzyż i kryzys” zapisał, jak sądzę, bardzo ważne rozumowanie: “…wrogie nastawienie współczesnego państwa nie musi być powodem do rozpaczy. Bowiem: “Kościół najlepiej rozwija się wtedy, gdy teraźniejszość nie napawa otuchą, a przyszłość maluje się w czarnych barwach”.

Zwycięstwo świata nigdy nie wydawało się tak bliskie jak w chwili, gdy Pana Jezusa przybijano do krzyża, a przecież był to dla świata dzień klęski. Chrystus nigdy nie był mniej podobny do króla i zwycięzcy świata niż w dniu, w którym Królowi nakładano na głowę koronę cierniową, zaś Zwycięzcy dawano tron na krzyżu. A jednak właśnie tamtego ponurego dnia, który nazywamy Wielkim Piątkiem, Jezus odniósł największe zwycięstwo.

Podobnie rzecz się ma z Kościołem. “Kościół jest słaby, gdy czerpie siłę z mocy świata, a silny, gdy wydaje się słaby w oczach ludzi”.

Dzieje się tak dlatego, że w rzeczywistości do zwycięstwa nie prowadzi moc bogactwa, techniki czy polityki, ale siły duchowe, a przede wszystkim duch ofiary złożonej na Golgocie, który po hańbie Wielkiego Piątku powstaje do Wielkiej Nocy. “Kościół nieustannie zmartwychwstaje, niczym ziarno na wiosnę”.

Wciąż na nowo jest uznawany za martwego i pozostawiany w grobie, a jednak zawsze budzi się do nowego życia! Kościół odradza się w każdej epoce, aby ją ocalić.

Wydaje się, że w tym momencie historii Kościół przeżywa Wielki Piątek, a Chrystus zanurza Go w kielichu Swojej boleści najpierw w jednym kraju, a następnie w innym. Wszystko to jednak ma na celu udoskonalenie Go i przygotowanie na Boże żniwa, które nastaną wkrótce. W podobnym stylu myślenia zanurzał się Święty Jan Paweł Drugi Wielki przez cały swój Pontyfikat Papieski, o czym mówił w homilii przy grobie świętego w bazylice św. Piotra 27 kwietnia 2024 roku z okazji 10. rocznicy kanonizacji świętego Papieża ks. Kardynał senior Angelo Comastri – archiprezbiter bazyliki watykańskiej.

Okazuje się, ze homilia ta wskazuje na wielkie zasługi dla świata, a w szczególności Kościoła Chrystusowego, naszego Papieża JPII.

Za tydzień zamieścimy obszerne fragmenty tej homilii.

Czesław Robak

INFORMACJE
MSZE ŚWIĘTE
Niedziele i święta
8.00, 10.00, 12.00, 17.00
Dni powszednie
7.00, 18.00

(w okresie zimowym 17.00)


INNE NABOŻEŃSTWA
Przed Mszą św. wieczorną
środa – Nowenna do MB Nieustającej Pomocy
piątek – Koronka do Miłosierdzia Bożego

ODPUST PARAFIALNY
Uroczystość Najświętszej Trójcy pierwsza niedziela po Zielonych Świątkach

KANCELARIA PARAFIALNA
Środa, czwartek, piątek

po Mszy św. wieczornej

Licznik odwiedzin
297197
Visit Today : 231
Visit Yesterday : 239
This Month : 4825
This Year : 54756
Total Visit : 297197