Parafia Trójcy Świętej w Koniecpolu

  Parafia Trójcy Świętej w Koniecpolu

  Parafia Trójcy Świętej w Koniecpolu

Rozważanie na Niedzielę: O Polsce w 200. rocznicę urodzin mistyczki Wandy Malczewskiej

Niech będzie pochwalony Jezus Chrrystus!

Sługa Boża Wanda Justyna Nepomucena herbu Tarnawa   Malczewska (1822 – 1896) jest zaliczona do grona wielkich przewodników Narodu, Ojczyzny i Kościoła podczas czarnej nocy zaborów. Była mistyczką, wizjonerką, odważną i niestrudzoną animatorką oraz krzewicielką polskości i katolickości w tragicznych czasach narodowej niewoli. Już za życia była uważana za świętą, posłaną przez samego Boga, ofiarnie służyła Bogu i ludziom, miała fascynującą osobowość (tak mówił o Niej Papież Jan Paweł II w Łodzi 13 czerwca 1987 roku) . Wszystkie swoje siły w ciągu całego dorosłego życia  poświęcała pracy wychowawczej, edukacyjnej, patriotycznej i religijnej oraz charytatywnej. Czyniła to, żarliwie się modląc i troszcząc o stałą obecność Boga i prawdy w życiu konkretnych osób i Narodu. W okolicach Koniecpola przebywała w Żytnie i Przyrowie zaś nieco dalej od nas, bo w Parznie k/ Bełchatowa spędziła ostatnie 4 lata życia na miejscowej plebanii. W tamtejszym Kościele jest Jej grób. Do końca swojego trudnego życia uczyła dzieci i młodzież z biednych rodzin, zachęcała każdego do czytania książek, tam gdzie się znalazła, przynosiła dobro i pokój, potrafiła godzić kłócących się. Opatrzność Boża obdarzyła Ją niezwykłym darem wizji Męki Pańskiej oraz łaską proroctwa.

W Wielki Piątek 1872 roku ( była to 100. rocznica pierwszego rozbioru  Polski) takie słowa mistyczka usłyszała od Matki Bożej: „Dostaliście się do niewoli wskutek niezgody wewnętrznej i sprzedajności wielu waszych rodaków. Rozebrali was na kawałki, ale Pan Bóg na moją prośbę tego rozbioru nie zatwierdził. Zbliża się czas, gdy Sprawiedliwość Boska upokorzy chciwość waszych zaborców, tępicieli wiary katolickiej…. Oni upadną, a Polska, na moją prośbę, będzie wskrzeszona i wszystkie jej części się złączą. Ale strzeżcie wiary i nie dopuszczajcie niedowiarstwa… zdrady… niezgody i lenistwa, bo te wady mogą Polskę zgubić i to na zawsze”.

W uroczystość Swego Wniebowzięcia, 15 sierpnia 1873 roku Maryja ponownie ukazała się Wandzie. Tym razem w otoczeniu aniołów, w błękitnym płaszczu i z białym welonem na głowie. Na tle Jej widniał napis: „Jam Matka pięknej miłości i nadziei świętej… Uroczystość dzisiejsza niezadługo stanie się świętem narodowym Was, Polaków, bo w tym dniu odniesiecie  świetne zwycięstwo nad wrogiem dążącym do waszej zagłady. To moje święto powinniście obchodzić ze szczególną okazałością… Moją stolicę na Jasnej Górze powinniście otaczać szczególną opieką, bo przypominać wam ma dobrodziejstwa, jakie od Boga, za moją przyczyną, tam odebraliście i jeszcze odbierać będziecie, jeżeli się nie sprzeniewierzycie świętej wierze katolickiej, cnotom chrześcijańskim  narodu”. Czy tak jest rzeczywiście? Co czynimy w naszych środowiskach, rodzinach, parafiach, by 15 sierpnia był,  jak pragnęła Matka Najświętsza, obchodzony ze szczególną okazałością?

Słowa zapowiadające niepodległość i zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej 1920 roku sprawdziły się, ale ważne są, zwłaszcza obecnie, słowa jakie kierowali, poprzez Wandę Malczewską, zarówno Pan Jezus jak i  Matka Boża,  do Polaków.  W Żytnie w drugi piątek Wielkiego Postu 1872 roku Pan Jezus wypowiedział takie słowa: „Ojczyzna twoja i Kościół w twej Ojczyźnie przez krwawą pracę i jedność bratnią dojdą do upragnionej wolności. Niech tylko Naród tej wolności nie obróci w swawolę…. Polska niech strzeże wiary  i nie dopuszcza niedowiarstwa….zdrady… niezgody i lenistwa, bo te wady mogą ją na powrót zgubić, i to raz na zawsze… Mów, komu tylko możesz, że… rozkwit i utrzymanie niezależności Ojczyzny zależy od zjednoczenia ze Mną w Eucharystii”.

W tych słowach widać, jak ważna jest Komunia święta zarówno dla nas osobiście, jak i dla dobra Narodu i państwa. 5 października 1873 roku w Żytnie Pan Jezus skierował do Wandy takie słowa: „Zatknąłem pośród was Krzyż jako godło wiary , triumfu i chwały. Dałem wam Moją Matkę za Opiekunkę i czego się boicie? Dlaczego tak słaba jest wasza ufność? Pamiętajcie, że Maryja, Matka Moja wszystko wam wyjedna u Mnie”.    

Podczas jednej z wizji nasza wielka mistyczka usłyszała od Pana Jezusa: „Zbliżają się czasy przewrotne. Ojczyzna wasza będzie wolna od wrogów zewnętrznych, ale opanują ją wrogowie wewnętrzni. Przede wszystkim będą się starać  wziąć w swoje ręce młodzież szkolną, dowodzić będą, że religia w szkołach jest niepotrzebna, że można ją zastąpić innymi naukami…. Przez młodzież pozbawioną wiary zechcą w całym narodzie wprowadzić niedowiarstwo. Jeśli naród uwierzy temu i pozbędzie się wiary, straci przywróconą Ojczyznę”.

Kim są ci wrogowie wewnętrzni? W czasach Sługi Bożej Wandy byli to rodacy wysługujący się zaborcom, zaprzedający się dla zysku obcym w Berlinie lub w Petersburgu. Tradycja Targowicy zakorzeniła się u nas głęboko w niektórych klanach rodzinnych. Nawet w czasach okupacji  nie brakowało volksdeutschów, a później sługusów, a nawet fanów komunizmu. Dziś są nimi, za obfite granty i dotacje z licznych fundacji, propagandyści nie tylko bezbożnych, ale i antyludzkich ideologii, jak gender. Trzeba ich rozpoznawać, aby nie zniszczyli duszy narodu Polskiego i nie zepchnęli nas w otchłań kolejnej niewoli, a nawet unicestwienia. Matka Boża ostrzegała mistyczkę: „Jeżeli naród podda się ich zakusom i pozbędzie się wiary, straci przywróconą ojczyznę”. A Jan Paweł II wołał: „Brońcie wiary. Brońcie Krzyża. Brońcie Imienia Bożego”. Czy odpowiadamy miłością za Jej miłość? Czy dziękujemy za Jej królowanie w Polsce? Czy pielgrzymujemy do Jej sanktuariów? Czy uczestniczymy we Mszach za Ojczyznę? Sługa Boża przestrzega nas, że życie bez wiary i bez Chrystusa „nie zrodzi świętych ani bohaterów narodowych, zrodzi szkodników”.

Wanda Malczewska usłyszała nawet, że jeśli ludzie nie wezmą sobie do serca ostrzeżeń nieba, „powymierają nawet całe narody…. zmarnieją całe państwa”. Wanda usłyszała też zapewnienie Maryi: „Polsko, tylko w łonie Kościoła możesz być pewna swojej państwowej potęgi”. Rodakom Sługa Boża Wanda ciągle przypominała : „Strzeżcie wiary”. I klękała, nawet w błocie, gdy mijał ją ksiądz udający się do chorego z Najświętszym Sakramentem.

Służebnica Boża Wanda Malczewska przez duchowo – cielesne przeżywanie Męki Pańskiej często porównywana jest do niemieckiej mistyczki bł. Katarzyny Emmerich, której przeżywanie Drogi Krzyżowej Zbawiciela  i objawienia wspaniale zekranizował Mel Gibson w swojej „Pasji”.  Czekamy na polskiego Gibsona, który przybliżyłby swojemu Narodowi postać Wandy Malczewskiej, którą wybrało Niebo, abyśmy w latach wielkiej niewoli NIE STRACILI NADZIEI.

Był to skrócony przedruk  artykułu Księdza Jerzego Banaka zamieszczonego w „Naszym Dzienniku” w dniach 14-15 maja 2022.

Czesław Robak

INFORMACJE
MSZE ŚWIĘTE
Niedziele i święta
8.00, 10.00, 12.00, 17.00
Dni powszednie
7.00, 18.00

(w okresie zimowym 17.00)


INNE NABOŻEŃSTWA
Przed Mszą św. wieczorną
środa – Nowenna do MB Nieustającej Pomocy
piątek – Koronka do Miłosierdzia Bożego

ODPUST PARAFIALNY
Uroczystość Najświętszej Trójcy pierwsza niedziela po Zielonych Świątkach

KANCELARIA PARAFIALNA
Środa, czwartek, piątek

po Mszy św. wieczornej

Licznik odwiedzin
288499
Visit Today : 125
Visit Yesterday : 345
This Month : 4929
This Year : 46058
Total Visit : 288499