Rozważanie na Niedzielę: O cudach św. Józefa
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Na świecie jest wzniesionych wiele sanktuariów Świętego Józefa. Tu wymienię tylko kilka: W Izraelu – Nazaret, tu znajdował się rodzinny dom św. Józefa. Kościół św. Józefa jest znany pod nazwą warsztat św. Józefa.
We Włoszech – Loreto, Święty Domek w Loreto, Dom zamieszkiwania Świętej Rodziny w Nazarecie cudownie przeniesiony przez aniołów do Włoch; Rzym – Bazylika Mniejsza – obecnie siedziba Zgromadzenia Sług Miłości; Kościół Świętego Józefa Cieśli, usytuowany w pobliżu Forum Romanum w miejscu powyżej Mamertyńskiego Więzienia, w którym przetrzymywano Świętych Piotra i Pawła; Kaplica św. Józefa w bazylice S. Andrea delle Fratte, jest tu przepiękny obraz św. Józefa, namalowany przez Francesca Cozzę w 1732 r., obok jest Kaplica Madonna del Miracolo, w której swoją Mszę prymicyjną odprawiał Święty Maksymilian Maria Kolbe.
W Watykanie – Ołtarz Św. Józefa, wewnątrz bazyliki św. Piotra. W tej bocznej Kaplicy odprawiana jest codziennie Msza Święta. Nad Ołtarzem znajduje się Wizerunek św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus (od 1963 r. – św. papież Jan XXIII).
W Irlandii – Knock. Narodowe Sanktuarium Maryjne, w którym upamiętnia się Objawienia św. Józefa w Knock w 1879 roku.
Malta – Rabat. Narodowe Sanktuarium Św. Józefa. Jest tu najsłynniejsza figura św. Józefa z laską (uważaną za cudowną).
Francja – Cotignac. Klasztor Świętego Józefa. W miejscu Objawienia się pasterzowi (źródełko pod kamieniem).
Stany Zjednoczone Ameryki. W Santa Fe, Nowy Meksyk – cudowne schody w Kaplicy Loretto i w wielu innych miejscowościach.
Filipiny – Cebu. Narodowe Sanktuarium św. Józefa i w wielu innych miejscowościach.
Polska – Kalisz. Narodowe Sanktuarium św. Józefa (Bazylika wzniesiona w 1155 r. Tu potwierdzono pierwsze cudowne uzdrowienie w 1673 roku.
Hiszpania – Barcelona. Królewskie Sanktuarium Świętego Józefa z Góry. Niezwykłe miejsce kultu.
Kanada – Montreal . Oratorium Świętego Józefa. Budowę rozpoczął św. Andrzej Bessette w 1904 r.; konsekracja – w 1967 r. Jest to największe na świecie sanktuarium Świętego Józefa. Przez wielu jest uważane za najważniejszy ośrodek kultu św. Józefa na świecie.
Poświęćmy jeszcze kilka zdań – pomysłodawcy tej świątyni.
Otóż fundator tej świątyni był niezwykłym człowiekiem. W wieku dwunastu lat został sierotą, pochodził z dość licznej rodziny, musiał udać się za chlebem do Ameryki, gdzie pracował jako robotnik w fabrykach włókienniczych. Następnie wstąpił do Zgromadzenia Świętego Krzyża i został w nim świeckim bratem, a ponieważ nie był wykształcony, to jego zadaniem była obsługa furty klasztornej. Szybko tam zdobył sławę świętego , ponieważ przybywającym do furty ludziom radził, żeby swoje różnorakie problemy powierzali Świętemu Józefowi oraz ofiarowywał im olej święty, który zbierał z lampy stojącej obok figury Św. Józefa Sam też wiele czasu poświęcał na modlitwy do tego Świętego. Wszystkie cudowne zdarzenia, jakie doznawali ludzie przypisywał orędownictwu u Boga Świętego Józefa. Rocznie otrzymywał około 80 tys. listów z prośbą o modlitwę. Najczęściej każdemu odpowiadał słowami „Idź do Józefa!”.
„Kiedy wzywasz św. Józefa, nie musisz wiele mówić. Wiesz, że twój Ojciec w niebie wie, czego potrzebujesz; a więc jego przyjaciel, św. Józef, też to wie. Spytaj go: „Co byś zrobił, św. Józefie, gdybyś był na moim miejscu?”.
W dziękczynieniu za wszystkie cuda, które się dokonały za orędownictwem Świętego Józefa brat Andrzej postanowił wznieść tu Sanktuarium ku czci świętego Józefa. Po otrzymaniu zgody zwierzchników Zgromadzenia, w 1904 r. zbudowano małą kaplicę poświęconą św. Józefowi, w 1924 r. rozpoczęto budowę bazyliki; a budowę zakończono w 30 lat po śmierci brata Andrzeja. Zmarł mając 91 lat.
Święty brat Andrzej Bessette jest znany na całym świecie jako największy Apostoł św. Józefa w wieku XX. Na jego pożegnanie, przed otwrtą trumną przeszły , oddając mu hołd, niezliczone rzesze ludzi (około miliona osób). Beatyfikacja odbyła się w 1982 r. (Papież Jan Paweł II Wielki), a kanonizacja w 2010 r. (Papież Benedykt XVI).
Obecnie do Oratorium Świętego Józefa w Montrealu w Kanadzie rokrocznie przybywa około 2 miliony ludzi. W Bazylice w specjalnym relikwiarzu przechowuje się jego serce oraz znajduje się tu grób Świętego Andrzeja Bessette. Przy tym grobie św. Jan Paweł II, jako Papież pielgrzym w 1984 r. odmówił piękną modlitwę. A oto jej fragment.
Błogosławiony [obecnie- święty] bracie Andrzeju Bessette, furtianie szkolny i strażniku oratorium św. Józefa, daj nadzieję wszystkim, którzy wciąż szukają Twojej pomocy. Naucz ich pewności w cnocie modlitwy, a wraz z nią ścieżki nawrócenia i sakramentów Przez Ciebie i przez św. Józefa niech Bóg dalej wylewa zdroje swoich łask. Amen.
Wielu świętych, a także Ojców Kościoła przedstawiało świętego Józefa jako: największy święty w królestwie Bożym (Święty Wawrzyniec); „Któż nie wie , że po Matce Bożej św. Józef jest najdroższy Bogu spośród wszystkich świętych” (św. A.M. Liguori); “Bóg żąda wiele od ciebie , ale hojnie cię nagrodzi na tej ziemi i wywyższy cię, jeśli będziesz naśladować św. Józefa w jego cnotach” (św. J.S. Pelczar); „Wielu świętym Bóg dał moc pomagania nam w codziennych potrzebach, ale mocy danej św. Józefowi nic nie ogranicza: obejmuje ona wszystkie nasze troski, a ci wszyscy, którzy zwracają się do niego z zaufaniem, z pewnością zostaną wysłuchani” (św. Tomasz z Akwinu); zaś św. papież Jan XXIII powiedział: „Święty Józef jest rozkoszą świętych i papieży. Powinien być również twoją rozkoszą”.
O kolejnych cudach Świętego Józefa w innych rozważaniach.
Czesław Robak