Parafia Trójcy Świętej w Koniecpolu

Rozważanie na Niedzielę: O Chrystusowym Krzyżu!

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

KRZYŻ JEST SYMBOLEM CHLUBY
W czasopiśmie “NASZ DZIENNIK”  w wydaniu na 29-30 maja br. Zamieszczono list otwarty wystosowany do Pana prezydenta Warszawy przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, którego treść zawiera prośbę o odwołanie wydanego zarządzenia.
Są w tym liście podane istotne powody potwierdzające słuszność złożonego sprzeciwu. A mianowicie:
1. Krzyż jest nie tylko symbolem religijnym, ale również elementem naszej tożsamości narodowej i kulturowej. Historia Polski jest nierozerwalnie związana z chrześcijaństwem, które miało kluczowy wpływ na kształtowanie naszej kultury, tradycji oraz wartości moralnych. Usunięcie krzyży z przestrzeni publicznej jest postrzegane jako próba wymazania części naszej historii i tożsamości.
2. Krzyż symbolizuje wartości takie jak miłość przebaczenie, nadzieja i pokój. Są to uniwersalne wartości, które mogą służyć jako moralne fundamenty dla całego społeczeństwa, niezależnie od wyznawanej religii bądź jej braku. Obecność krzyży w urzędach publicznych przypomina nam o tych wartościach i inspiruje do bardziej etycznego postępowania zarówno urzędników jak i obywateli (…).
3. Decyzja o usunięciu krzyży może prowadzić do podziałów społecznych i niepotrzebnych konfliktów. W Polsce, gdzie większość społeczeństwa identyfikuje się z chrześcijaństwem, taki krok może być odebrany jako akt wrogości wobec ich przekonań i tradycji. W rezultacie zamiast promować jedność i tolerancję, możemy spotkać się z narastającą polaryzacją i poczuciem marginalizacji wśród wielu obywateli.
4. Pluralizm religijny nie oznacza usuwania symboli religijnych z przestrzeni publicznej, lecz ich współistnienie. W demokratycznym społeczeństwie różnorodność religijna i światopoglądowa powinna być szanowana i chroniona.
5. Wolność wyznania jest gwarantowana przez Konstytucję RP. Decyzja o usunięciu krzyży jest interpretowana jako naruszenie tej wolności, ograniczające publiczne wyrażanie przekonań religijnych większości społeczeństwa. Daleko idąca neutralność, o której Pan mówi zamiast prowadzić do poszanowania wolności obywateli, może ją ograniczać.
6. W historii i kulturze Polski krzyż jest symbolem chluby i wielkiego uznania. Pan również nosi krzyż, który zawarty jest w łańcuchu prezydenckim. Krzyż Virtuti Militari znajdujący się w centralnej części insygnium jest symbolem wybitnych zasług, a także uznania, jakie obywatele mają dla wybranych przez siebie władz. Noszenie krzyża zobowiązuje więc do postawy szacunku i uznania wartości, jakie ze sobą niesie. Obecność krzyża przypomina wszystkim o uniwersalnych wartościach: MIŁOŚCI, EMPATII, POŚWIĘCENIU i ODWADZE.

Czesław Robak

8.00, 10.00, 12.00, 17.00

(w okresie zimowym 17.00)

INNE NABOŻEŃSTWA