Parafia Trójcy Świętej w Koniecpolu

  Parafia Trójcy Świętej w Koniecpolu

  Parafia Trójcy Świętej w Koniecpolu

Rozważanie na Niedzielę: 106. rocznica orędzia z Fatimy

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Od kilku  już lat w naszej  Parafii każdego 13. dnia, od miesiąca maja do października odbywa się nabożeństwo fatimskie z udziałem wielu parafian. Jest to piękna inicjatywa chociażby dlatego, że „prorocka misja Fatimy wciąż nie została zakończona” – jak powiedział m.in. ks. dr Krzysztof Czapla dyrektor Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem, w rozmowie z red. Małgorzatą Bochenek („Nasz Dziennik” 5-6 stycznia 2023 r.). Prowadzona rozmowa dotyczyła postaci zmarłego Papieża Benedykta XVI. Ksiądz dyrektor wspominając Papieża powiedział: „Papież Benedykt XVI wypowiedział… niezwykle ważne słowa w wywiadzie, który z Papieżem przeprowadził PeterSeewald  (w książce „Światłość świata”), że „koniecznie” powinniśmy wypełnić prorocką misję Fatimy poprzez wynagradzanie”. Zatem drogą ratunku dla świata jest nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi. Mówił o tym, że Fatima otwiera nam oczy zaślepione przez współczesny racjonalizm. Papież uczy nas, żebyśmy zaufali Bożym lekarstwom, Bożym środkom, a nie ludzkim rozwiązaniom. Bóg dał nam rozum, ale dał nam też wolną wolę i zmysł wiary, którym mamy się kierować.Ten zmysł wiary, pewność tego, że do Boga należy ostatnie słowo, niezmiernie dobitnie odczytujemy w nauczaniu Papieża Benedykta XVI, a zwłaszcza z tego, co powiedział o objawieniach w Fatimie.

Po ludzku może nam się wydawać, że wskazane przez Maryję lekarstwo jest, niewspółmierne do zagrożeń i wielkości zła, jednakże Piotr naszych czasów nie obawiał się powiedzieć, że to, co w mentalności świata wydaje się nieistotne, jest darem Boga  Jeśli skorzystamy z tego Bożego daru, URATUJEMY ŚWIAT.

Papież wielokrotnie przypominał, że prorocką misją Fatimy są pokój, nawrócenie Rosji i triumf Niepokalanego Serca Maryi.Tłumaczył, że to jest niewypełnione, gdyż Fatima się jeszcze nie uwewnętrzniła w ludzkich sercach. Papież  pielgrzymował do Fatimy, na Jasną Górę, do Altoting, po to, aby akty złożone Matce Bożej mogły się uwewnętrzyć w sercach każdego z nas, czyli całego Kościoła. 

We wspomnianym wywiadzie ksiądz Krzysztof Czapla mówił: „… w samolocie w czasie konferencji prasowej Papież mówił o prześladowaniu Kościoła. Podkreślił, że najbardziej przerażające w treści orędzia fatimskiego jest właśnie to, iż największe cierpienia Kościoła wyjdą z jego wnętrza. Chcąc zapobiec takiej przyszłości 13 maja 2010 roku w kaplicy Objawień w Fatimie dokonał zawierzenia Maryi radości i cierpień Kościoła, zaś zawierzenia wszystkich kapłanów Niepokalanemu Sercu Maryi dokonał w Roku Kapłańskim ustanowionym z okazji 150 rocznicy śmierci św. Jana Marii Vianeya (19 czerwca 2009 r. do 11 czerwca 2010). Uczył nas, że odpowiedzią na zło, na grzech, jest nie krytyka, potępianie, ale szczera, ufna modlitwa. Uczynił to, o co prosiła Matka Boża. Papież przypominał w opracowanym przez siebie komentarzu do trzeciej tajemnicy fatimskiej, którą publicznie ujawnił św. Jan Paweł II, że  możemy być pewni co do treści tam zawartych, a ponadto zwrócił uwagę na fakt, że przyszłość nie jest przesądzona, że modlitwą zmieniamy losy świata, że mamy wpływ na bieg historii! Św. Jan Paweł II przeżył śmiertelny zamach na swoje życie, co potwierdza, że modlitwa ma wpływ na bieg dziejów świata, że czuwa nad nami Maryja, jeśli tylko z wiarą oddamy Jej swoje życie.

Chcąc patrzeć w przyszłość z nadzieją, musimy mieć świadomość, że Boża wszechmoc jest ponad wszystkim, a modlitwa to droga do uproszenia miłosierdzia. Papież jednoznacznie wskazał na lekarstwo dla trawionego nihilizmem współczesnego człowieka: jest nim zawierzanie i wynagradzanie Niepokalanemu Sercu Maryi, dokładnie to, o co prosi Matka Boża, aby nastał pokój i aby Rosja się nawróciła.

W Homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w sanktuarium w Fatimie 13 maja 2010r. wypowiedział znamienne dla każdego chrześcijanina słowa: „Wiara w Boga otwiera człowiekowi horyzont nadziei, która nie zawodzi, wskazuje solidny fundament, na którym można bez obaw opierać własne życie; prosi o oddanie się, pełne ufności, w ręce Miłości, która wspiera świat. Przykładem tego i zachętą są pastuszkowie, którzy swoje życie ofiarowali Bogu i dzielili się nim z innymi z miłości do Boga. Maryja pomogła im otworzyć serca na powszechność miłości. Zwłaszcza błogosławiona Hiacynta okazała się niestrudzona w dzieleniu się z ubogimi i w ofierze za nawrócenie grzeszników. Tylko z tą miłością braterstwa i dzielenia się zbudujemy cywilizację miłości i pokoju. Łudziłby się ten, kto sądziłby, że prorocka misja Fatimy została zakończona. Tutaj odżywa ów zamysł Boga, który stawia ludzkości od samych jej początków pytanie: Gdzie jest brat twój Abel? Krew brata twego głośno woła ku mnie z ziemi! Człowiek może rozpętać cykl śmierci i terroru, ale nie może jej zatrzymać… W Piśmie Świętym często widać, że Bóg poszukuje sprawiedliwych, aby ocalić miasto ludzkie, i to samo czyni tutaj, w Fatimie, kiedy pyta: „Czy chcecie ofiarować się Bogu, by znosić wszelkie cierpienia, które On zechce na was zesłać w akcie zadośćuczynienia za grzechy przez które jest obrażany i jako błaganie o nawrócenie grzeszników? („Pamiętniki Siostry Łucji”).”

Modlitwa  z nowenny wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi.

O Niepokalane Serce Maryi, jaśniejące czystością! Ty jesteś najpiękniejszym kwiatem Bożego Ogrodu. Ty jesteś tym cudownym Rajem, którego nie splamił żaden grzech. Udziel nam łaski, aby za Twoim przykładem służyć Bogu sercem czystym i niesplamionym oraz unikać ze wszystkich naszych sił najmniejszych cierpień, które moglibyśmy zadać Bogu. Amen.

Świadectwo opiekuna duchowego dzieci z Fatimy Sługi Bożego ks. Manuela Nunes Formigao.

„Dlaczego pięć sobót (pierwszych miesiąca)?

Siostra Łucja odpowiada: Pozostając część nocy z 2 na 3 maja 1930 roku w kaplicy z naszym Panem poczułam się nagle mocniej owładnięta Bożą obecnością. Jeśli się nie mylę, zostało mi objawione, co następuje:

Córko, motyw jest prosty. Jest pięć rodzajów obelg, bluźnierstw wypowiadanych przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi.
– Pierwsze: Bluźnierstwo przeciw Jej  Niepokalanemu Poczęciu.
– Drugie: Przeciwko Jej Dziewictwu.
– Trzecie : Przeciwko Bożemu Macierzyństwu, kiedy jednocześnie uznaje się Ją wyłącznie jako Matkę człowieka.
– Czwarte: Bluźnierstwa tych, którzy otwarcie starają się zaszczepić w sercach dzieci obojętność, wzgardę, a nawet nienawiść do Tej Niepokalanej Matki.
– Piąte: Bluźnierstwa tych, którzy urągają Jej bezpośrednio w Jej świętych wizerunkach.

Oto droga córko motyw, który kazał Niepokalanemu Sercu Maryi prosić Mnie o ten mały akt wynagrodzenia. A poza względem dla Niej chciałem poruszyć Moje miłosierdzie, aby przebaczało tym duszom, które miały nieszczęście Ją obrazić. Co do ciebie zabiegaj nieustannie swoimi modlitwami i ofiarami, aby poruszyć Mnie do okazania tym biednym duszom  miłosierdzia”.

Warunki Nabożeństwa pierwszych sobót

1. Spowiedź w pierwszą (albo w przededniu) sobotę miesiąca z intencją zadośćuczynienia za zniewagi wobec Maryi.
2. Komunia św. w tej samej intencji.
3.
Jedna część Różańca ze wzbudzeniem intencji wynagradzających  (dla ratowania grzeszników).
4.
15 minutowe rozmyślanie nad tajemnicami Różańca (nad jedną lub kilkoma). Wzbudźmy intencje wynagradzające za grzeszników, którzy nie chcą słuchać Matki Bożej, ani  być Jej dziećmi, którzy okazują Jej obojętność, a nawet Ją nienawidzą.

 

Na podstawie artykułów w „Naszym Dzienniku” – 5-6 stycznia 2023 r. oraz dostępnych mi informacji ze stron internetowych.
To rozważanie przygotował: Czesław Robak.

INFORMACJE
MSZE ŚWIĘTE
Niedziele i święta
8.00, 10.00, 12.00, 17.00
Dni powszednie
7.00, 18.00

(w okresie zimowym 17.00)


INNE NABOŻEŃSTWA
Przed Mszą św. wieczorną
środa – Nowenna do MB Nieustającej Pomocy
piątek – Koronka do Miłosierdzia Bożego

ODPUST PARAFIALNY
Uroczystość Najświętszej Trójcy pierwsza niedziela po Zielonych Świątkach

KANCELARIA PARAFIALNA
Środa, czwartek, piątek

po Mszy św. wieczornej

Licznik odwiedzin
338026
Visit Today : 87
Visit Yesterday : 223
This Month : 2159
This Year : 95585
Total Visit : 338026