Środa Popielcowa

popiol

Środa Popielcowa to dzień, który rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu czyli czterdziestodniowej pokuty.

Ta uroczystość ma pobudzić każdego z nas do podjęcia drogi osobistej odnowy i nawrócenia. Okres pokuty to czas ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, dobrowolnych wyrzeczeń, jak post i jałmużna.

Z liturgii znika radosne "Alleluja". Kolorem szat liturgicznych staje się fiolet. Istotą Wielkie Postu jest przygotowanie wiernych do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty, celebrowany w Środę Popielcową, wprowadził w 1091 r. papież Urban II jako obowiązujący w całym Kościele. Popiół do posypywania głów wiernych pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.

W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden – do syta).