Parafia Trójcy Świętej w Koniecpolu

  Parafia Trójcy Świętej w Koniecpolu

  Parafia Trójcy Świętej w Koniecpolu

Rozważanie na Niedzielę: Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Na parę kilometrów przed dojazdem od nas do celu podróży, znajdziemy parking w Lesie Grąblińskim. Tuż obok znajduje się miejsce Objawień Matki Bożej  miejscowemu pasterzowi Mikołajowi Sikatce w okresie 1850 – 1852. Swoją pielgrzymkę do Lichenia zalecam rozpocząć właśnie tu.

W Licheniu powstała, po ponad 150 latach od wspomnianych Objawień, w latach 1994 – 2004 piękna i zadziwiająco duża Świątynia – obecnie Bazylika.

Jak napisano na stronie internetowej tego Sanktuarium – większość informacji o Objawieniach Najświętszej Marii Panny była przekazywana ustnie, bo ówczesny zaborca nie pozwalał, by cokolwiek zostało zapisane i niszczono wszelkie zapisy związane z tym cudownym miejscem, a świadków zdarzeń prześladowano. Tak samo  jak było to w Gietrzwałdzie. Nie zachowały się żadne urzędowe zapisy z tego okresu.

Zgodnie z ustnymi przekazami, głównym wątkiem Objawień Maryjnych w lesie Grąblińskim od maja 1850 do sierpnia 1852 roku było wezwanie do nawrócenia, powrotu do modlitwy i życia zgodnego z Bożymi Przykazaniami. Ale pierwszy raz Maryja objawiła się nie Mikołajowi Sikatce, ale rannemu na polu bitwy pod Lipskiem, żołnierzowi Tomaszowi Kłossowskiemu. On, modlący się do Boga o ocalenie ujrzał postać Matki Bożej idącej po polu bitwy ze znakiem Orła Białego na sercu. Ciężko ranny  ocalał i obiecał, że sporządzi Jej wizerunek. Po dwudziestu latach poszukiwań najwierniejszej kopii  odnalazł obraz w przydrożnej kapliczce pod Częstochową. Przez wiele jeszcze lat przechowywał obraz we własnym domu, a następnie powiesił Go na sośnie we wspomnianym lasku Grąblińskim pod Licheniem. I właśnie tam Matka Boża pokazywała się Sikatce. Miała wtedy powiedzieć do pasterza: „Gdy nadejdą ciężkie dni, ci , którzy przyjdą do tego obrazu, będą się modlić i pokutować, nie zginą. Będę uzdrawiać chore dusze i ciała. Ile razy ten naród będzie się do Mnie uciekał, nigdy go nie opuszczę, ale obronię i do swego serca przygarnę, jak tego orła białego…. Ja będę królowała memu narodowi na wieki”.

Do czasu wybudowania nowej Bazyliki obraz przez ponad 150 lat znajdował się w kościele p.w. św. Doroty w Licheniu. W ciągu ponad dziesięciu lat powstała olbrzymia świątynia – obecnie Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu.

Kubatura świątyni wynosi 300 tysięcy  metrów sześciennych o powierzchni 23 tysiące metrów kwadratowych, a wysokość Krzyża wieży liczy 141,5 m. Inicjatorem i pomysłodawcą budowy jest ksiądz Eugeniusz Makulski ze Zgromadzenia Księży Marianów zaś głównym projektantem i architektem Pani Barbara Bielecka  – członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk. Pani architekt związana była z Licheniem jako autor i koordynator całego Zespołu Projektantów.

Do tej świątyni wchodzi się po 33 stopniach schodów, jest w niej 365 okien oraz 52 otwory drzwiowe. Świątynię podtrzymuje 12 kolumn. Cudowny obraz Matki Bożej Bolesnej znajduje się w Ołtarzu Głównym Bazyliki.

W jednym roku do Lichenia pielgrzymuje około milion ludzi. Wiele osób przybywa tu corocznie i to na przynajmniej kilka dni, bo warto tam jechać. Przed kilku laty przyjaciele zachęcili mnie i moją  żonę do wspólnego wyjazdu do tego cudownego Miejsca. Pierwszy nasz pobyt w Licheniu  sprawił, że zapragnęliśmy jeszcze dwukrotnie tam się znaleźć. I ciągle prześladują nas marzenia o ponownym nawiedzeniu tego Cudownego Miejsca Objawień Matki Bożej. Zwłaszcza, że Licheń jest położony w odległości około 75 kilometrów od Gniezna i tylko 120 km jest stamtąd do Poznania.

Każdego roku 15 sierpnia odbywa się tam wielki odpust.

Czesław Robak

INFORMACJE
MSZE ŚWIĘTE
Niedziele i święta
8.00, 10.00, 12.00, 17.00
Dni powszednie
7.00, 18.00

(w okresie zimowym 17.00)


INNE NABOŻEŃSTWA
Przed Mszą św. wieczorną
środa – Nowenna do MB Nieustającej Pomocy
piątek – Koronka do Miłosierdzia Bożego

ODPUST PARAFIALNY
Uroczystość Najświętszej Trójcy pierwsza niedziela po Zielonych Świątkach

KANCELARIA PARAFIALNA
Środa, czwartek, piątek

po Mszy św. wieczornej

Licznik odwiedzin
272885
Visit Today : 499
Visit Yesterday : 246
This Month : 5863
This Year : 30444
Total Visit : 272885