Rozważanie na Niedzielę: O nieustannej Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica!

W dzisiejszych rozważaniach kontynuujemy temat związany z Ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przed którą w każdą środę gromadzą się wierni wraz z kapłanem i za pośrednictwem Maryi wypraszają wiele łask Bożych.

Przypomnijmy więc, że po wielu perypetiach za zgodą bł. papieża Piusa IX Ikona została wprowadzona do świątyni Redemptorystów przy Via Merulana w Rzymie w pobliżu bazyliki Santa Maria Maggiore. 155 lat temu 23 czerwca 1867 roku miała miejsce koronacja tego Obrazu. Tak rozpoczęła się eksplozja kultu  Maryi w tym wizerunku.

Bardzo szybko powstało bractwo, a następnie arcybractwo Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Członkowie bractwa co miesiąc spotykali się na nabożeństwach ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Na przykład w USA w parafii św. Alfonsa w Saint Louis na Triduum przygotowujące do obchodów święta MBNP co roku przybywało kilkadziesiąt tysięcy wiernych. W ramach nabożeństw czytano prośby i podziękowania, kapłan głosił kazanie, była też wspólna modlitwa do Maryi. W 1922 roku postanowiono, że obchody święta poprzedzi 9 – dniowa Nowenna. Znaczne zainteresowanie sprawiło, że o. Andrzej Brown, moderator bractwa w Saint Louis zdecydował o wprowadzeniu cotygodniowej nowenny. Pierwszy raz taka Nowenna została odprawiona 11 lipca 1922 roku (minęło właśnie 100 lat).

Początkowo na dzień nowenny wybrano wtorek, a z czasem przeniesiono ją na środę. W 1927 roku nadano jej nazwę Nowenna Nieustanna. Z USA nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w formie cotygodniowej nowenny rozeszło się na wszystkie kontynenty i w wielu miejscach na świecie przyciąga tłumy wiernych.

Na przykład w Brazylii Nieustanna Nowenna cały czas gromadzi rzesze czcicieli Maryi. W Brazylii są kaplice, kościoły, sanktuaria, gdzie co środę gromadzi się na Nieustannej Nowennie 35 tysięcy osób –  tak mówił Pani Małgorzacie Bochenek misjonarz o. Józef Grzywacz redemptorysta, który przed dwoma laty powrócił stamtąd po 33 latach posługi. W niektórych miejscach  przez całą środę ta nowenna odprawiana jest nawet 17 razy, by każdy, kto pragnie, mógł w niej uczestniczyć. Co ciekawe, największym ośrodkiem, który co tydzień na Nieustannej Nowennie gromadzi około 110 tys. ludzi, jest parafia ojców redemptorystów w Manili stolicy Filipin. W czasie II wojny światowej nowennę zaczęto odprawiać w Irlandii, a stąd rozeszła się na całą Europę.

W Polsce pierwsza Nieustanna Nowenna odbyła się 23 stycznia 1951 roku w Gliwicach. To była inauguracja NN do MBNP w Polsce. Bardzo szybko, jak gigantyczna fala, dotarła do wszystkich parafii, gdzie gospodarzami byli redemptoryści, ale też do bardzo wielu parafii diecezjalnych. Misjonarze jeździli po całej Polsce, by oficjalnie założyć nowennę.

Bardzo cenną rzeczą będzie, gdy i w naszej parafii podniesie się liczba wiernych czcicieli Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Szczególnie istotne jest rozpropagowanie tego nabożeństwa wśród młodzieży i dzieci. W tym celu wszyscy rodzice i katecheci powinni wyjaśniać jej sens.

Jest ona wielbieniem Boga za łaski, które otrzymujemy przez pośrednictwo Maryi, ale także, gdy polecamy Matce Bożej wszystkie nasze troski, problemy. Odczytywane podczas nabożeństwa podziękowania dowodzą działania Maryi w naszym życiu.

Jak napisała Pani Redaktor w "Naszym Dzienniku" (9-10 lipca 2022) w ramach Wielkiego Odpustu w Tuchowie została otwarta wystawa maryjna „100- lecie powstania Nieustannej Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy”.

Streszczenie artykułu z ND dokonał Czesław Robak.